REKLAMA

Przewodnik Finansowy TOK FM

Pora emisji:
Poniedziałek - Piątek, 10:56 - 11:00
E-mail:
Udostępnij:
W Poradniku finansowym sprawdzam, co najbardziej będzie się opłacać dla naszych kieszeni. Zarówno zwykłych obywateli, jak i drobnego biznesu. Przeglądam opłaty bankowe, porównuję dostępne produkty, śledzę zmiany w przepisach. Wyjaśniam pojęcia, które każdy słyszał - ale nie każdy je rozumie. Rozwiń »

Redakcja czeka na zgłoszenia od słuchaczy, zawierające opis spraw czy tematów, które powinien podjąć "Poradnik". Można je przesyłać na adres e-mailowy poradnik@tok.fm. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI

POZNAJ INNE AUDYCJE

DZISIAJ W PROGRAMIE

Skoro już o faktoringu w Przewodniku mowa - to warto pamiętać, że to opcja dostępna nie tylko wtedy, kiedy współpracujemy z firmami krajowymi. Usługi związane z zarządzaniem fakturami i wierzytelnościami równie dobrze mogą dotyczyć także transakcji międzynarodowych. I znów - narzędzia, które oferują firmy działające na tym rynku, możemy dobrać dokładnie do naszych potrzeb, bo funkcjonują one w różnych wariantach. I warto się im przyjrzeć, szczególnie kiedy nasi potencjalni partnerzy handlowi jako warunek współpracy stawiają np. długie terminy płatności.


Wybierać możemy np. między faktoringiem eksportowym niepełnym, inaczej zwanym faktoringiem z regresem, albo bez regresu. Jaka jest różnica? W pierwszym przypadku nasz faktor nie weźmie na siebie ryzyka niewypłacalności naszego kontrahenta. Jeśli my otrzymamy pieniądze od faktora, ale nasz zagraniczny kontrahent w ustalonym terminie nie ureguluje płatności - to problem jest po naszej stronie, bo nie dość, że nie dostaliśmy pełnej zapłaty, to jeszcze musimy zwrócić faktorowi wypłaconą przez niego zaliczkę. Jeśli więc decydujemy się na faktoring eksportowy niepełny, musimy bardzo uważnie dobierać firmy, z którymi współpracujemy.


Lepszą ochronę - ale co za tym oczywiście idzie - droższą ochronę - daje faktoring eksportowy pełny. W przypadku problemów z uregulowaniem płatności przez naszego zagranicznego kontrahenta, to faktor będzie dochodził wszelkich roszczeń i zajmował się odzyskaniem długu. Pomimo, że za taką wersję usług musimy zapłacić więcej, może się to nam opłacać, bo odzyskiwanie należności utraconych zagranicą jest zazwyczaj trudniejsze, niż na rynku krajowym.

Często spotyka się także sytuację, w której rozliczenia między firmami z dwóch krajów, w ich imieniu prowadzą dwie firmy faktoringowe. Zaletą jest to, że faktorzy znają realia we własnych krajach, co pozwala lepiej oceniać sytuację.

Korzystanie z faktoringu eksportowego pozwala nam ograniczyć jeszcze jedno ryzyko - kursowe. Nasz faktor bowiem przekaże nam pieniądze natychmiast po zrealizowa

  • 10:56 Faktoring w rozliczeniach międzynarodowych

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA