Dzisiaj w programie

Zmienił się rok - zmieniają się i przepisy i sposoby rozliczeń różnych spraw z fiskusem. I tak od tego roku osoby, które zarabiają pieniądze na wynajmie komuś mieszkań muszą liczyć się z wyższymi podatkami - bo przypomnę, że jesli wynajmujemy komuś mieszkanie legalne, to powinniśmy płacić od tego podatek dochodowy. Są dwie możliwości - według normalnej skali podatkowej - to wygodne dla tych, którzy mają duże koszty związane z wynajmowanym mieszkaniem - sporą część kosztów można sobie powiem odliczyć . Druga możliwość - to rozliczanie się ryczałtem.

Zmiana dotyczy tej drugiej metody, a właściwie tych osób, które na wynajmowaniu mieszkań zarabiają duże pieniądze, powyżej stu tysięcy złotych. Po przekroczeniu tej kwoty, stawka ryczałtu wzrasta z ośmiu i pół - do dwunastu i pół procent, więc do rozliczenia nadwyżki musimy zastosować podniesioną stawkę. Uspokajam jednak - jeśli ktoś w ciągu roku osiągnie przychód z najmu nie dochodzący do stu tysięcy - zryczałtowany podatek zapłaci według starej stawki, wynoszącej 8 i pół procent od przychodu.


10:56Wynajmujesz komuś mieszkania? Uważaj na wyższą kwotę ryczałtu!

O audycji "Przewodnik Finansowy TOK FM"

W Poradniku finansowym sprawdzam, co najbardziej będzie się opłacać dla naszych kieszeni. Zarówno zwykłych obywateli, jak i drobnego biznesu. Przeglądam opłaty bankowe, porównuję dostępne produkty, śledzę zmiany w przepisach. Wyjaśniam pojęcia, które każdy słyszał - ale nie każdy je rozumie.

Redakcja czeka na zgłoszenia od słuchaczy, zawierające opis spraw czy tematów, które powinien podjąć "Poradnik". Można je przesyłać na adres e-mailowy poradnik@tok.fm.

Podcasty audycji „Przewodnik Finansowy TOK FM”

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x