Alternatywne sposoby oszczędzania na emeryturę

Przewodnik Finansowy TOK FM

Data emisji:

24-11-2017

Audycja:

Przewodnik Finansowy TOK FM

Prowadzący:

Aleksandra Dziadykiewicz

Tagi:

emerytury, oszczędzanie, ZUS

  • Posłuchaj

Jeśli sami nie będziemy dodatkowo odkładać pieniędzy na emeryturę - to naprawdę na kokosy od państwa liczyć nie możemy. Kolejne rządy zachęcają nas do aktywności w tym zakresie, funkcjonują Indywidualne Konta Emerytalne i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, dodatkowo powstaje właśnie system, który ma niejako zmusić i pracodawców, i pracowników do odkładania na starość - mam na myśli Pracownicze Programy Kapitałowe, o których też już mówiłam w Przewodniku - zachęcam do zajrzenia do archiwum.

Ale oczywiście są tacy, którzy zarabiają bardzo solidnie, i albo już mają IKE i IKZE, albo w ogóle nie chcą ich mieć, bo wolą sami kontrolować to, na co przeznaczane są ich pieniądze. Pomysłów w tym zakresie też nie brakuje, choć rzeczywiście wymaga to trochę więcej czujności, dobrego nosa i wiedzy.

Niektórzy lubią giełdę - a inwestując w akcje, wybierają takie spółki, które regularnie dzielą się swoimi zyskami z akcjonariuszami. To tak zwane spółki dywidendowe. Jeszcze inni posiadają kilka mieszkań, kupionych pod wynajem - dobry, sprawdzony sposób, choć potrafi czasem mocno nadszarpnąć nerwy, kiedy trzeba np. sprzątać po lokatorach. Jeszcze inni są kolekcjonerami: obrazów, sztuki alternatywnej, wina, whisky, znaczków, Są też tacy, którzy może nie uzbierali na starość wielkich pieniędzy - ale na jesień życia wybierają kraje, w których jest np. ciepło i tanio - i po prostu wyjeżdżają z Polski. Cóż, każdy sposób, każdy pomysł jest dobry, choć każdy wiąże się z różnego rodzaju ryzykiem. Kluczowe jest jednak to, żeby każdy z nas, samodzielnie przemyślał, co może i co powinien zrobić, żeby już dziś zacząć zabezpieczać się na przyszłość. Powodzenia!

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x