Co dzieje się z oszczędnościami klientów po upadku TFI?

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj

Wszyscy namawiają do oszczędzania pieniędzy - a jaką mam gwarancję, że one do mnie wrócą, jeśli firma w której odkładam zbankrutuje? W przypadku banków sprawa jest prosta - działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w razie problemów banków czy SKOKów oddaje ludziom depozyty - mówiłam o tym wczoraj.

A co, jeśli oszczędzamy w towarzystwie funduszy inwestycyjnych? Pieniędzy tutaj gromadzonych nie obejmuje ochrona BGF. To jednak nie znaczy, że są one narażone na ryzyko w przypadku ewentualnego bankructwa towarzystwa!

Najważniejsze jest to, że towarzystwo funduszy inwestycyjnych to według prawa osobny podmiot, niż oferowane przez nich produkty - czyli fundusze, czy inaczej pakiety inwestycyjne, których jednostki uczestnictwa wykupuje oszczędzający klient. Pieniądze przelewane przez klienta i potem inwestowane przez fundusz w każdym momencie są własnością klienta, i są one lokowane w banku-depozytariuszu. To musi być duży, renomowany bank z dużą ilością własnych pieniędzy. Jeśli bankrutuje Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych - pieniądze klientów nie wchodzą do masy upadłościowej i nie mogą służyć do zaspokajania roszczeń wierzycieli. Co więcej - sam fakt upadku towarzystwa nie oznacza automatycznie bankructwa funduszu - może on zostać np. przejęty przez inny podmiot. A jeśli nikt go nie przejmie - to bank-depozytariusz odda klientom pieniądze. Kłopot jedynie w tym, że zanim dojdzie do wypłat, może minąć trochę czasu.


Pamiętajmy jednak, że czym innym są zabezpieczenia na wypadek upadłości TFI - co zdarza się niezwykle rzadko, a czym innym jest ryzyko inwestycyjne. Jeśli zainwestujemy pieniądze agresywnie, w propozycje obarczony dużym ryzykiem - może okazać się, że wszystko stracimy. Nie ma to jednak nic wspólnego z bankructwem towarzystwa - błędy w zarządzaniu pieniędzmi klientów to zupełnie osobna kwestia.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x