Co obejmują gwarancje BFG?

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj

Powierzanie bankom pieniędzy jest bezpieczne, bo w razie problemów banku - depozyty są objęte ochroną i każdy otrzyma swoje oszczędności. Takie zdanie można często przeczytać na stronach banków i skoków. A co to tak naprawdę znaczy?

Gwarantem tego, że rzeczywiście klienci odzyskają oszczędności jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny - na który składają się banki oraz SKOKi, a w razie poważnych problemów - BFG może tez liczyć na wsparcie z Narodowego Banku Polskiego.

Ochroną BFG są objęte nasze oszczędności - zarówno w złotym jak i w innych walutach, które składamy w bankach lub SKOKach, na rachunkach zwykłych, oszczędnościowych, na lokatach i czy w innych formułach przewidzianych przez prawo bankowe. Każdy klient ma zagwarantowane, że odzyska swoje oszczędności do równowartości kwoty stu tysięcy euro. Chyba, że właścicielami rachunku są dwie osoby - np. małżonkowie - wtedy oszczędności gwarantowane liczone są podwójnie.

Wiele przykładów z ostatnich lat, głównie przy upadłości SKOKów - pokazały, że system wypłat działa sprawnie i pierwsze pieniądze ludzie otrzymują już po kilku dniach.

Trzeba jednak pamiętać, że BFG nie gwarantuje wszystkich typów oszczędności, które są dostępne dla klientów. Banki są często tylko pośrednikami w sprzedaży niektórych produktów - na przykład jednostek funduszy inwestycyjnych czy różnego rodzaju produktów ubezpieczeniowych. A fundusze i ubezpieczenia to jest obszar objęty gwarancjami BFG. Co prawda tu też istnieją mechanizmy zabezpieczające, ale nie pochodzą z pieniędzy bankowego funduszu gwarancyjnego. O tym opowiem w kolejnych przewodnikach. Natomiast pełną listę instytucji objętych gwarancjami BFG znajdziemy na stronie internetowej Funduszu.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x