REKLAMA

Co obejmują gwarancje BFG?

Data emisji:
2017-10-11 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:44 min.
Udostępnij:

Powierzanie bankom pieniędzy jest bezpieczne, bo w razie problemów banku - depozyty są objęte ochroną i każdy otrzyma swoje oszczędności. Takie zdanie można często przeczytać na stronach banków i skoków. A co to tak naprawdę znaczy? Rozwiń »

Gwarantem tego, że rzeczywiście klienci odzyskają oszczędności jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny - na który składają się banki oraz SKOKi, a w razie poważnych problemów - BFG może tez liczyć na wsparcie z Narodowego Banku Polskiego.

Ochroną BFG są objęte nasze oszczędności - zarówno w złotym jak i w innych walutach, które składamy w bankach lub SKOKach, na rachunkach zwykłych, oszczędnościowych, na lokatach i czy w innych formułach przewidzianych przez prawo bankowe. Każdy klient ma zagwarantowane, że odzyska swoje oszczędności do równowartości kwoty stu tysięcy euro. Chyba, że właścicielami rachunku są dwie osoby - np. małżonkowie - wtedy oszczędności gwarantowane liczone są podwójnie.

Wiele przykładów z ostatnich lat, głównie przy upadłości SKOKów - pokazały, że system wypłat działa sprawnie i pierwsze pieniądze ludzie otrzymują już po kilku dniach.

Trzeba jednak pamiętać, że BFG nie gwarantuje wszystkich typów oszczędności, które są dostępne dla klientów. Banki są często tylko pośrednikami w sprzedaży niektórych produktów - na przykład jednostek funduszy inwestycyjnych czy różnego rodzaju produktów ubezpieczeniowych. A fundusze i ubezpieczenia to jest obszar objęty gwarancjami BFG. Co prawda tu też istnieją mechanizmy zabezpieczające, ale nie pochodzą z pieniędzy bankowego funduszu gwarancyjnego. O tym opowiem w kolejnych przewodnikach. Natomiast pełną listę instytucji objętych gwarancjami BFG znajdziemy na stronie internetowej Funduszu. Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Promocja dla studentów i nie tylko! Dostęp Premium taniej o 33%. Poszerzaj wiedzę z Dostępem Premium TOK FM!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!