REKLAMA

Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Data emisji:
2017-10-13 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:45 min.
Udostępnij:

Gdy upada bank - pieniądze odzyskujemy z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gdy upada Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych - nasz pakiet inwestycyjny przejmie inne towarzystwo lub pieniądze odda nam bank-depozytariusz. A co stanie się, kiedy upadnie firma ubezpieczeniowa?! Rozwiń »

Od razu zaznaczam - to rozważania czysto teoretyczne, bo od kilkunastu lat nie było w Polsce przypadku likwidacji towarzystwa ubezpieczeniowego - to bardzo stabilny sektor, i nie ma powodów do obaw. Ale dla samej wiedzy - warto prześledzić, co się wtedy wydarzy.

Mało kto wie, że istnieje coś takiego jak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który w określonych sytuacjach musi pokryć roszczenia klientów upadłego ubezpieczyciela. Jednak zakres odpowiedzialności Funduszu zależy od rodzaju polisy, którą miał wykupiony klient. Sprawa jest prosta przy obowiązkowych ubezpieczeniach OC - czyli polis dla kierowców czy rolników. Jeśli dochodzi do wypadku - fundusz pokrywa wypłaty do wysokości zapisanych w ustawie sum gwarancyjnych.

Inaczej ma się jednak kwestia ubezpieczeń dobrowolnych - np. na życie. W takiej sytuacji Fundusz Ubezpieczeniowy pokryje nie więcej niż połowę naszych roszczeń, a suma wypłaty nie przekroczy równowartości 30stu tysięcy euro.

Tak jak jednak już wspominałam - to rozważania teoretyczne, bo od kilkunastu lat nie było w Polsce przypadku likwidacji towarzystwa ubezpieczeniowego. Nawet gdyby zdarzyło się, że któreś z nich zaczyna popadać w tarapaty - to któryś z konkurentów z pewnością zechce przejąć taką firmę oraz jej klientów. Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Promocja dla studentów i nie tylko! Dostęp Premium taniej o 33%. Poszerzaj wiedzę z Dostępem Premium TOK FM!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!