Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj

Gdy upada bank - pieniądze odzyskujemy z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gdy upada Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych - nasz pakiet inwestycyjny przejmie inne towarzystwo lub pieniądze odda nam bank-depozytariusz. A co stanie się, kiedy upadnie firma ubezpieczeniowa?!

Od razu zaznaczam - to rozważania czysto teoretyczne, bo od kilkunastu lat nie było w Polsce przypadku likwidacji towarzystwa ubezpieczeniowego - to bardzo stabilny sektor, i nie ma powodów do obaw. Ale dla samej wiedzy - warto prześledzić, co się wtedy wydarzy.

Mało kto wie, że istnieje coś takiego jak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który w określonych sytuacjach musi pokryć roszczenia klientów upadłego ubezpieczyciela. Jednak zakres odpowiedzialności Funduszu zależy od rodzaju polisy, którą miał wykupiony klient. Sprawa jest prosta przy obowiązkowych ubezpieczeniach OC - czyli polis dla kierowców czy rolników. Jeśli dochodzi do wypadku - fundusz pokrywa wypłaty do wysokości zapisanych w ustawie sum gwarancyjnych.

Inaczej ma się jednak kwestia ubezpieczeń dobrowolnych - np. na życie. W takiej sytuacji Fundusz Ubezpieczeniowy pokryje nie więcej niż połowę naszych roszczeń, a suma wypłaty nie przekroczy równowartości 30stu tysięcy euro.

Tak jak jednak już wspominałam - to rozważania teoretyczne, bo od kilkunastu lat nie było w Polsce przypadku likwidacji towarzystwa ubezpieczeniowego. Nawet gdyby zdarzyło się, że któreś z nich zaczyna popadać w tarapaty - to któryś z konkurentów z pewnością zechce przejąć taką firmę oraz jej klientów.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x