Co wolno a czego nie w niedziele objęte zakazem handlu?

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj

To jeszcze nie ta najbliższa niedziela - ale wielkimi krokami zbliża się moment, w którym sklepy w niedzielę będą zamknięte - stanie się to 11 marca, czyli w przyszłym tygodniu. Trwają więc ostatnie gorączkowe ustalenia co w taką niedzielę z ograniczeniem jest dozwolone w handlu, a co zabronione. Po to, żeby rozwiać choć część wątpliwości, Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała wytyczne w formie pytań i odpowiedzi, w których wyjaśnia na przykładach, jakie praktyki będą kwestionowane.

Dla osób, które mają swoje małe sklepy, najważniejszą informacja jest taka: placówkę można otworzyć pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel. Może mieć do pomocy kogoś z rodziny - ale taka pomoc musi być nieodpłatna, a co więcej - osoba ta nie może być zatrudniona w danym sklepie w inne dni. Inna doprecyzowana sprawa - to np. wyraźna sugestia Inspekcji Pracy, że organizowanie show-roomów dla klientów, którzy formalnie w sklepie stacjonarnym w niedziele jedynie oglądaliby towary, kupowali je przez internet - i od razu odbierali na miejscu - to naruszenie przepisów i będzie karane mandatem.

Jeśli natomiast chodzi o dworce - to tutaj raczej spodziewajmy się sklepowych drzwi zamkniętych. W instrukcji od inspekcji pracy jest bowiem napisane, że otwarte powinny być tylko te placówki, które naprawdę obsługują pasażerów - np. kasy biletowe. Galerie przydworcowe mają być nieczynne.

Dokument, który opisuje zasady dotyczące zakazu handlu w niedzielę dostępny jest na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x