REKLAMA

Co zapisać w umowie najmu nieruchomości? Np. to, jakiej marki jest lodówka!

Data emisji:
2018-09-12 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:55 min.
Udostępnij:

Wynajmujesz mieszkanie? Podpisz umowę najmu! Tak tak, to uwaga do obu stron transakcji. Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie, to czy jesteśmy właścicielami, czy lokatorami - tak samo powinno nam zależeć na tym, żeby domknąć wszystko umową, pod którą złożymy podpisy. Jeśli jesteśmy najemcami - umowa chroni nas na przykład przed nagłym wyrzuceniem na bruk. Rozwiń »

Wzory umów najmu bardzo łatwo znaleźć w internecie, w każdym razie muszą tam być wasze dane: imiona, nazwiska, nr dowodu, adres wynajmowanego mieszkania, jego metraż, długość trwania umowy. Koniecznie zapiszcie stawkę, na jaką się umówiliście, numer konta na które trzeba regulować należności oraz to, która strona reguluje czynsz i rachunki. Jeśli umówiliście się na kaucję - to też powinno znaleźć się w umowie. Jednak w dokumencie warto zapisać także inne rzeczy, które przy myśleniu o wynajmie nie dla wszystkich są intuicyjne!

W umowie warto np. zastrzec, co najemca może, a czego nie może robić w mieszkaniu bez zgody właściciela. Niektórym przemalowanie ścian przez lokatora nie przeszkadza. Ale są i tacy lokatorzy, którzy np mogą próbować zburzyć ścianki działowe, bo nie wpisaliśmy zakazu do umowy... Co więcej: do umowy warto dodać załącznik, czyli protokół zdawczo-odbiorczy. A w nim warto zapisać wszystko to, co zostawiamy lokatorowi w mieszkaniu: lodówka? Oczywiście! Dopiszmy jakiej marki. To samo z telewizorem czy modemem. Czy w mieszkaniu zostawiliśmy meble? Jeśli tak, to jakie - i tak dalej. Takie informacje, spisane czarno na białym, chronią obie strony przed późniejszymi niespodziankami. Umowę podpisują obie strony, każda z nich dostaje swoją kopię. Jeśli wynajmujemy mieszkanie kilku osobom - najlepiej z każdą podpisać osobną umowę. Zwiń «

DOSTĘP PREMIUM

2 Dostępy Premium TOK FM w cenie 1! Podaruj Dostęp Premium wybranej osobie, zupełnie za darmo!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!