Czy na pewno masz wszystkie PITy-11? Sprawdź!

Przewodnik Finansowy TOK FM

Data emisji:

12-03-2018

Audycja:

Przewodnik Finansowy TOK FM

Prowadzący:

Aleksandra Dziadykiewicz

Tagi:

kus, PIT, podatek

  • Posłuchaj

Powoli trzeba zacząć myśleć o wypełnianiu PITów za ubiegły rok. Czas tradycyjnie mamy do końca kwietnia, ale przypominam o tym już teraz, żeby każdy miał czas zastanowić się, czy na pewno otrzymał PITy od każdego pracodawcy, dla którego wykonywał w ubiegłym roku jakieś zadanie.

Firmy, dla których pracowaliśmy, również na umowę o dzieło czy zlecenie, powinny przysłać nam PIT-11ście z informacją o odprowadzonych składkach do końca lutego. Sprawdźmy więc skrzynki pocztowe, albo emaile, jeśli zgodziliśmy się na przesłanie tych informacji drogą elektroniczną. PIT 11 otrzymujemy zarówno my, jak i urząd skarbowy.

Rzadko, ale jednak czasem zdarza się, że przesyłka nie dociera do nas na czas. Jeśli tak się zdrzyło - zapytajmy zleceniodawcę, czy przygotował dla nas odpowiedni dokument, a jeśli z jakichś przyczyn nie będzie chciał udostępnić ci rozliczenia - co jest mało prawdopodobne - powiadom o tym urząd skarbowy.

Otrzymanie dokumentów naprawdę jest istotne, bo pomimo tego, że nie masz w ręku PITów 11ście - i tak musisz do końca kwietnia rozliczyć się z fiskusem ze wszystkich osiągniętych dochodów i odprowadzonych składek. Obowiązek więc zostaje, tylko złożenie zeznania staje się trudniejsze.

Powinieneś bowiem sam oszacować na podstawie np. wyciągów z konta bankowego, jaki podatek i jakie składki opłaciła za ciebie firma - czyli musisz ubruttowić kwotę którą otrzymałeś na rękę. Zapewne trudno będzie oszacować to co do grosza - dlatego do rozliczenia dołącz informację dla urzędu skarbowego - że przedstawione rozliczenie to wartości szacunkowe, a są takie dlatego, że nie otrzymałeś na czas wypełnionego zeznania PIT-11. Przypominam - czas na rozliczenie z fiskusem mamy do końca kwietnia!

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x