Faktoring coraz popularniejszy

Przewodnik Finansowy TOK FM

Data emisji:

26-02-2018

Audycja:

Przewodnik Finansowy TOK FM

Prowadzący:

Aleksandra Dziadykiewicz

Tagi:

faktoring, faktura, VAT

  • Posłuchaj

Usługa, która kojarzy się głównie z ofertą dla dużych firm, jak się okazuje coraz częściej jest wykorzystywana także przez małe i średnie firmy. A mowa o faktoringu, czyli o zapewnianiu swojej firmie płynności finansowej. Oczywiście nie za darmo - faktor, czyli podmiot, który odkupi od nas wystawione przez nas faktury, przeleje nam pieniądze właściwie od razu - ale raczej nie będzie to pełna kwota faktury, zazwyczaj jest to około 80ciu procent, no i rzecz jasna faktor pobierze za tę operację swoją prowizję.

Usługi faktoringowe oferują banki, ale ich oferta bywa droższa niż w wyspecjalizowanych w tym zakresie firm. Coraz częściej sprawy z wybranym przez nas faktorem możemy załatwić przez internet, co jest bardzo wygodne. Plusy współpracy z faktorem są takie, że nie musimy się martwić o to, czy nasz kontrahent zapłaci nam w terminie: lwią część kwoty z faktury otrzymamy od razu, a potem to już nasz faktor będzie dochodził u naszego kontrahenta, żeby ten dokonał opłaty w terminie - a jeśli się to nie wydarzy - to również faktor podejmie się windykacji. Faktor może również świadczyć dla nas różne usługi doradcze. Czyli płacimy prowizję - czasem wcale nie taką małą, ale zapewniamy sobie bezpieczeństwo. Jak zwykle są jednak dwie strony medalu: jeśli korzystamy z usług firmy faktoringowej - sami musimy być wiarygodni i spłacać nasze zobowiązania terminowo. Firmy faktoringowe bowiem monitorują tak samo naszych kontrahentów, jak i nas. Wadą również jest to, że musimy powiadomić naszych kontrahentów o tym, że zawarliśmy umowę z faktorem. Niektórzy przedsiębiorcy dostając taką informację, mogą odebrać to jako wyraz naszego braku zaufania.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x