Faktoring: usługa również dla małego biznesu!

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj

Kto prowadzi swoją firmę, z pewnością spotkał się już z tym, że kontrahenci nie zawsze opłacają wystawione im faktury w terminie. A im mniejsza firma - tym ma mniejszą siłę przebicia - i czasem tym trudniej odzyskać jej należności, co może naruszyć płynność finansową. Właśnie dlatego już dobre kilka lat temu bardzo mocno rozwijał się rynek faktoringowy. Jest już sporo firm, które wykupują od przedsiębiorców nieprzeterminowane faktury - dostarczając tym samym pieniądze wystawcy dokumentu. Nigdy sto procent wartości - ale około 80-90ciu procent, w zależności od podpisanej umowy. Pozostała brakująca kwota wpłynie na konto przedsiębiorcy po tym, jak swoją należność ureguluje adresat faktury - oczywiście po odliczeniu wszystkich prowizji, które za swoją usługę pobiera faktor. Dla niego to jest właśnie podstawowy zarobek.

Współpraca z faktorem, poza pewnymi kosztami które ze sobą niesie, daje przedsiębiorcom różne korzyści: podstawowy to szybciej otrzymane pieniądze za wystawione dokumenty. Ale korzyścią jest też to, że te firmy, które mają opłacić faktury, są stale monitorowane - a taka presja sprawia, że szybciej regulują swoje należności. A jeśli ktoś opóźnia się z płatnościami - firma faktoringowa może zająć się również windykacją długu - choć weźmie za to oczywiście dodatkowe pieniądze.

Jeszce nie tak dawno usługi faktoringowe były skierowane głównie do dużych firm. Coraz częściej jednak firmy działające na tym rynku kierują swoją ofertę również do najdrobniejszych przedsiębiorców. Podkreślają jednak, że tutaj ryzyka i koszty są trochę wyższe - stąd mikrobiznes nie dostanie raczej równie korzystnych warunków współpracy co firma duża. No i warto pamiętać, że przedsiębiorca, który chce nawiązać współpracę z faktorem - też zostanie dokładnie sprawdzony i oceniony, czy sam wobec swoich kontrahentów zachowuje się profesjonalnie. Dlatego jak zawsze - trzeba zważyć racje przed podjęciem decyzji w tej sprawie. Na pewno jednak faktoring jest ciekawą alternatywą np. dla zaciągania kredytów, by podtrzymać płynność finansową firmy. W sumie z faktoringu korzysta już co siódmy przedsiębiorca.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x