Firma monitoruje maile? Pracownik musi o tym wiedzieć!

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj

To już całkowicie potwierdzone - jeśli szef chce przeglądać korespondencję pracowników, ich maile czy wiadomości wysyłane przez komunikatory - musi o tym jednoznacznie poinformować podwładnych. Tak mówi niedawny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła pracownika z Rumunii, który został zwolniony, bo w czasie pracy korzystał z firmowego komputera do prowadzenia prywatnych rozmów. Przy zwolnieniu, pracodawca pokazał mu wydruki z tej prywatnej korespondencji.

Euroepejski Trybunał Praw Człowieka uznał jednak, że zwolniony pracownik nie był wystarczająco poinformowany o prowadzonym przez firmę monitoringu komunikacji elektronicznej.

Wyrok Trybunału niesie za sobą skutki dla wszystkich firm monitorujących treści, jakie wypływają z komputerów służbowych pracowników. Od teraz wszyscy zatrudnieni powinni być jasno informowani, jakie są w ich firmie zasady przeglądania korespondencji oraz jaki jest zakres kontroli.

Polskie przepisy już teraz przewidują, że oczywiście firmy mają prawo do prowadzenia takiego monitoringu, ale po pierwsze - pracownik musi być o tym fakcie jasno poinformowany, a po drugie - kontrola nie może naruszać zasady tajemnicy korespondencji. Szef może więc zobaczyć, że sprawdzamy prywatną skrzynkę w pracy, ale nie ma prawa zaglądać do treści tej korespondencji.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x