REKLAMA

Firma monitoruje maile? Pracownik musi o tym wiedzieć!

Data emisji:
2017-09-26 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:31 min.
Udostępnij:

To już całkowicie potwierdzone - jeśli szef chce przeglądać korespondencję pracowników, ich maile czy wiadomości wysyłane przez komunikatory - musi o tym jednoznacznie poinformować podwładnych. Tak mówi niedawny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła pracownika z Rumunii, który został zwolniony, bo w czasie pracy korzystał z firmowego komputera do prowadzenia prywatnych rozmów. Przy zwolnieniu, pracodawca pokazał mu wydruki z tej prywatnej korespondencji. Rozwiń »

Euroepejski Trybunał Praw Człowieka uznał jednak, że zwolniony pracownik nie był wystarczająco poinformowany o prowadzonym przez firmę monitoringu komunikacji elektronicznej.

Wyrok Trybunału niesie za sobą skutki dla wszystkich firm monitorujących treści, jakie wypływają z komputerów służbowych pracowników. Od teraz wszyscy zatrudnieni powinni być jasno informowani, jakie są w ich firmie zasady przeglądania korespondencji oraz jaki jest zakres kontroli.

Polskie przepisy już teraz przewidują, że oczywiście firmy mają prawo do prowadzenia takiego monitoringu, ale po pierwsze - pracownik musi być o tym fakcie jasno poinformowany, a po drugie - kontrola nie może naruszać zasady tajemnicy korespondencji. Szef może więc zobaczyć, że sprawdzamy prywatną skrzynkę w pracy, ale nie ma prawa zaglądać do treści tej korespondencji. Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Promocja dla studentów i nie tylko! Dostęp Premium taniej o 33%. Poszerzaj wiedzę z Dostępem Premium TOK FM!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!