IKE i IKZE - podobieństwa i różnice /emerytury

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj

Pozostając przy tematach emerytalnych, dziś jeszcze kilka słów wyjaśnienia w sprawie IKE i IKZE, czyli systemów dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania przez nas na starość. Tak naprawdę oba rodzaje kont emerytalnych może otworzyć sobie każdy Polak lub inny mieszkaniec Unii Europejskiej, który ma co najmniej 16ście lat. Konto może mieć pracownik etatowy, samo zatrudniony, czasowo bezrobotny, jak i pracujący na umowach o dzieło czy zlecenie. Konta zakładamy tylko dla siebie, nie mogą być one wspólne np. z małżonkiem - choć możemy wskazać, do kogo, po naszej śmierci, trafią odkładane przez nas pieniądze.

Każdy może mieć tylko jedno konto w wybranej przez siebie formie oszczędzania: jeśli otworzę IKE w jednej instytucji, to w innej już nie mogę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby oszczędzać pieniądze równocześnie w IKE i IKZE. Dzięki temu limity, które są narzucone na oszczędności w IKE i IKZE są mniej uciążliwe.

No właśnie - bo oszczędzanie w każdej z tych form ma odgórnie ustalone limity. Dla tych, którzy zarabiają więcej i są gotowi przelewać większe kwoty - bardziej opłacalne jest posiadanie konta IKE. Tutaj limit rocznych wpłat wynosi trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia, w tym roku ten roczny limit to niecałe 13 tysięcy złotych. W ramach IKZE limity są niższe - tegoroczny to trochę ponad 5 tysięcy zł.


Oczywiście jeśli raz założymy sobie IKE lub IKZE, to nie jesteśmy przywiązani na stałe do firmy, która w naszym imieniu zarządza pieniędzmi. Możemy zmieniać fundusze - a przenoszenie pieniędzy z jednego IKE czy IKZE na inne nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi podatkami czy opłatami.

Wpłacanie na indywidualne, trzeciofilarowe konta na przyszłą emeryturę wiąże się też z korzyściami podatkowymi - o nich mówiłam wczoraj, polecam archiwum przewodnika finansowego.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x