REKLAMA

Jak palenie niszczy organizm

Data emisji:
2017-07-07 13:50
Audycja:
Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Prowadzący:
Czas trwania:
01:36 min.
Udostępnij:

NIKOTYNA podnosi poziom złego cholesterolu LDL. To zaś przyczynia się do zapoczątkowania i przyspieszenia miażdżycy. Ale to nie wszystko. Eksperci alarmują też, że nikotyna przyczynia się do wzrostu poziomu glukozy we krwi. Poziom glukozy może wzrastać u palaczy aż o 20 proc. ‒ palenie i cukrzyca to naprawdę niebezpieczne połączenie. Rozwiń »

Poza tym dym papierosowy zalicza się do jednego z najważniejszych zewnętrznych źródeł wolnych rodników tlenowych. One również są odpowiedzialne za utlenianie cholesterolu LDL, co według naukowców uszkadza śródbłonek naczyń i inicjuje proces miażdżycowy.
Wolne rodniki mogą sprzyjać rozwojowi miażdżycy również przez powstanie tzw. stresu oksydacyjnego. Dochodzi do niego, kiedy w organizmie zakłócona jest równowaga między utleniaczami - wolne rodniki, a przeciwutleniaczami - antyoksydanty. Zwiększona aktywność procesów utleniania u osób palących prowadzi do uszkodzenia funkcji oraz struktury komórek.

A to pierwszy krok do rozwoju miażdżycy i związanych z nią chorób układu krwionośnego, takich jak zawał serca, udar mózgu czy choroba wieńcowa. Zwiń «

POLECAMY

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA