Krajowa Izba Rozliczeniowa dba o przelewy bankowe od 25 lat

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj

Krajowa Izba Rozliczeniowa w tym roku obchodzi 25ciolecie istnienia. To bardzo ważna instytucja na polskim - ale tez międzynarodowym - rynku rozliczeń transakcji. Co ciekawe - nie jest to firma państwowa, to podmiot prywatny, powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16stu banków komercyjnych.

Od lat charakter działalności KIRu się nie zmieniają - choć oczywiście infrastruktura uzywana do rozliczeń jest coraz bardziej nowoczesna i coraz szybsza - Izba powstał po to, żeby w profesjonalny sposób zelektronizować rozliczenia międzybankowe. Dziś obsługuje ponad miliard 700 milionów transakcji rocznie.

Najbardziej znane systemy rozliczeniowe wprowadzone przez Krajową Izbę Rozliczeniową to Elixir - do codziennej obsługi zleceń klientów, oraz Express Elixir, który umożliwia rozliczanie transakcji w ciągu zaledwie kilku sekund. KIR oferuje też dostęp do międzynarodowego systemu transakcyjnego SWIFT. Prawda jest taka, że każda transakcja, w której przelewane są pieniądze z jednego konta na inne, obsługiwana jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x