REKLAMA

Krajowa Izba Rozliczeniowa dba o przelewy bankowe od 25 lat

Data emisji:
2017-06-30 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:18 min.
Udostępnij:

Krajowa Izba Rozliczeniowa w tym roku obchodzi 25ciolecie istnienia. To bardzo ważna instytucja na polskim - ale tez międzynarodowym - rynku rozliczeń transakcji. Co ciekawe - nie jest to firma państwowa, to podmiot prywatny, powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16stu banków komercyjnych. Rozwiń »

Od lat charakter działalności KIRu się nie zmieniają - choć oczywiście infrastruktura uzywana do rozliczeń jest coraz bardziej nowoczesna i coraz szybsza - Izba powstał po to, żeby w profesjonalny sposób zelektronizować rozliczenia międzybankowe. Dziś obsługuje ponad miliard 700 milionów transakcji rocznie.

Najbardziej znane systemy rozliczeniowe wprowadzone przez Krajową Izbę Rozliczeniową to Elixir - do codziennej obsługi zleceń klientów, oraz Express Elixir, który umożliwia rozliczanie transakcji w ciągu zaledwie kilku sekund. KIR oferuje też dostęp do międzynarodowego systemu transakcyjnego SWIFT. Prawda jest taka, że każda transakcja, w której przelewane są pieniądze z jednego konta na inne, obsługiwana jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Zwiń «

POLECAMY

REKLAMA