REKLAMA

Kto pali papierosy, częściej się łamie...

Data emisji:
2017-07-13 13:50
Audycja:
Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Prowadzący:
Czas trwania:
02:00 min.
Udostępnij:

Czy przyszłoby Państwu do głowy łączyć palenie papierosów ze złamaniem nogi lub ręki. A jednak ! Rozwiń »
Już ponad 20 lat temu naukowcy po raz pierwszy stwierdzili, że palenie papierosów sprzyja osteoporozie i złamaniom, ale dopiero najnowsze badanie wyjaśniło dokładnie, dlaczego tak się dzieje
W normalnych warunkach kości ulegają ciągłej przebudowie. Tworzenie nowej kości i usuwanie starej pozostają w dynamicznej równowadze. U zdrowego człowieka ubywaniu masy kostnej - tworzenie jednej jamki w kości trwa ok. 17 dni - towarzyszy jej wypełnianie, trwające jednak średnio 10 razy dłużej - ok. 170 dni. W przebiegu osteoporozy tworzenie nowej kości jeszcze bardziej się wydłuża, co z czasem prowadzi do ujemnego bilansu kostnego.
 Za tworzenie się nowej kości odpowiadają komórki kościotwórcze, natomiast komórki kościogubne zwane osteoblastami mają zdolność rozpuszczania, trawienia i resorpcji tkanki kostnej w celu tworzenia w niej jamek, wypełnianych stopniowo nową tkanką.
Naukowcy odkryli, że zawarte w dymie papierosowym toksyny zaburzają tę równowagę; osłabiają kości i powoduję osteoporozę. A dlaczego ?
W organizmach palaczy syntetyzowane są niezwykle duże ilości dwóch białek, sprzyjających produkcji osteoklastów, czyli komórek, które rozpuszczają tkankę kostną. I to wpływa na gęstość kości.
Skutek: okazuje się, że osoby palące od lat, są o 40 procent bardziej narażone na złamanie kości niż niepalące. Zwiń «

POLECAMY

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA