Lej miód na rany!

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
  • Posłuchaj

Nasze babcie radziły smarować rany miodem i miały rację.
Wcześniej robiono tak już w Mezopotamii około 5 tys. lat temu, a także tysiąc lat później w starożytnym Egipcie i 2,5 tys. lat temu w starożytnej Grecji oraz w wielu kulturach europejskich.
Znacznie później te obserwacje wyjaśnili naukowcy. Miód podczas kontaktu z zakażoną skórą wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, łagodzące ból, oczyszczające ranę, stymulujące ziarninowanie przez przyspieszenie tego procesu oraz wspomagające proces bliznowacenia. Działanie przeciwdrobnoustrojowe dawniej przypisywano obecności oksydazy glukozy, pod wpływem której powstaje nadtlenek wodoru czyli „woda
utleniona". Obecnie większe znaczenie przypisuje się wysokiemu ciśnieniu osmotycznemu, które jest spowodowane dużym stężeniem cukrów oraz niskiemu - kwaśnemu - odczynowi miodu.
Zakażone, cuchnące rany po opatrzeniu ich miodem w ciągu kilku dni tracą charakterystyczny odór, co tłumaczy się zmianą flory bakteryjnej lub zmianą metabolizmu bakterii. Wielka podaż gotowych do spożycia cukrów powoduje ich wykorzystanie przez bakterie, co w efekcie prowadzi do tego, że mniej wykorzystują białka i aminokwasy gospodarza.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x