Nie odśnieżasz chodnika i dachu? Zapłacisz karę.

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj

Ostatnio znów trochę sypnęło śniegiem - dlatego warto przypomnieć właścicielom nieruchomości ich obowiązki związane z odśnieżaniem - oraz konsekwencje, które grożą za bierność w tym zakresie. Mandat pięciuset złotowy może się bowiem okazać najmniejszym problemem.

Zatem: właściciel nieruchomości powinien odśnieżać chodnik położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Powinien być odśnieżony starannie, a śnieg nie może być zrzucony na drogę, ani nie może utrudniać przejazdu samochodem czy przechodzenia pieszym. Jeśli otrzymamy mandat za niewykonanie obowiązku i dalej się z niego nie wywiążemy - kara rośnie do nawet półtora tysiąca złotych. A jeśli ktoś na nieodśnieżonym chodniku poślizgnie się i zrobi sobie krzywdę - może domagać się od nas odszkodowania.

Przypomnę jednak - jeśli pomiędzy domem a chodnikiem jest jakiś pas miejskiej zieleni czy inny element infrastruktury, np. płatny parking - wtedy z odśnieżenia jesteśmy zwolnieni.

Nie o same chodniki jednak chodzi. Powinniśmy także pamiętać o usuwaniu śniegu z dachu budynków, strącania sopli lodu czy innych śnieżnych nawisów, i to nie tylko z domu mieszkalnego, ale także z garażu czy pomieszczeń gospodarczych.

W blokach wielorodzinnych, za odśnieżenie terenu odpowiada wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia. Zatem albo odśnieżą mieszkańcy, albo wezwana zostanie firma zewnętrzna, której wspólnota powierza obowiązek dbania o porządek i przerzuca na nią odpowiedzialność za zaniechania.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x