REKLAMA

Nie pal - mówi twoje serce

Data emisji:
2017-07-05 13:50
Audycja:
Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Prowadzący:
Czas trwania:
01:38 min.
Udostępnij:

Wczoraj było o tym co dzieje się z naszym sercem, gdy zapalimy jednego papierosa. Dziś - jak nikotyna działa na układ krwionośny, w perspektywie długofalowej. Otóż zwiększa ona skłonność płytek krwi do gromadzenia się i sklejania ze sobą, co grozi powstawaniem zakrzepów i naraża na ryzyko zawału serca. Rozwiń »
Atak serca nikotyna może też wywołać przez swoją „zdolność” do podwyższania poziomu fibrynogenu. Substancja ta jest odpowiedzialna za krzepliwość krwi. Gdy napotka jednak na swojej drodze uszkodzoną blaszkę miażdżycową, to może przekształcić się w nitki włóknika - zdolne uwięzić czerwone ciałka krwi, które buduje w skrzep. Wewnątrz naczynia tworzy się wtedy masywna
skrzeplina odcinająca dopływ krwi do mięśnia sercowego. A to prowadzi do zwiększenia ryzyka zawału serca i zakrzepicy żylnej.
Jest jeszcze inna niechlubna roli nikotyny. Otóż związek ten wpływa na poziom złego cholesterolu LDL. To zaś przyczynia się do zapoczątkowania i przyspieszenia miażdżycy.
I jeszcze dwie liczby: Osoby palące jedną paczkę dziennie są 2, 5 raza bardziej zagrożone zawałem niż nie palące. Aż 80 procent zawałów serca przed 50 - tym rokiem życia występuje u palaczy. Zwiń «

POLECAMY

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA