Nie zostawiaj dowodu osobistego w wypożyczalni sprzętu

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj

Sezon urlopowy powoli się rozkręca, tak jak i pogoda, zaczyna się wypożyczanie łódek, rolek czy innego sprzętu. Dlatego dzisiaj przypominam o jednej szalenie ważnej rzeczy.

Wypożyczalnia nie ma prawa żądać, żebyście zostawili w zamian za wynajęcie sprzętu swój dowód osobisty. Takie żądanie jest złamaniem prawa.

Sytuacja bywa kłopotliwa, bo w końcu zależy nam na sprzęcie, a alternatywą jest wpłacenie kaucji, która często bywa wysoka. W takiej sytuacji jednak nie ulegajmy - pozostawiony przez nas bez opieki dowód zawiera najważniejsze dane o nas w jednym miejscu, co bardzo ułatwia działanie potencjalnym oszustom. Oczywiście nie zakładam złej woli ze strony wypożyczalni, ale nadal - dowód osobisty to nie jest dokument, który powinniśmy spuścić z oczu.

Co więc zrobić? Najlepiej zwrócić uwagę, że takie działanie jest nielegalne. Poszukajmy innej wypożyczalni, a jeśli jej nie ma - pomyślmy mimo wszystko o kaucji. A jeśli tego nie chcemy - z dwojga złego lepiej zostawić np. legitymację studencką, lub prawo jazdy - na nim też są dane wrażliwe, ale jednak jest ich nieco mniej, i na prawo jazdy nieco trudniej wyłudzić kredyt na nasze konto.

Tak samo chrońmy dane w internecie - jeśli jakaś sytuacja wymaga od nas przesłania zdjęcia czy skanu dowodu - zamażmy w programie graficznym wszystkie informacje, które nie są w danej chwili niezbędne (np. to, kto wydał nasz dokument), a zdjęcie np. przekreślmy iksem.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x