REKLAMA

Nie zostawiaj dowodu osobistego w wypożyczalni sprzętu

Data emisji:
2017-06-19 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:44 min.
Udostępnij:

Sezon urlopowy powoli się rozkręca, tak jak i pogoda, zaczyna się wypożyczanie łódek, rolek czy innego sprzętu. Dlatego dzisiaj przypominam o jednej szalenie ważnej rzeczy. Rozwiń »

Wypożyczalnia nie ma prawa żądać, żebyście zostawili w zamian za wynajęcie sprzętu swój dowód osobisty. Takie żądanie jest złamaniem prawa.

Sytuacja bywa kłopotliwa, bo w końcu zależy nam na sprzęcie, a alternatywą jest wpłacenie kaucji, która często bywa wysoka. W takiej sytuacji jednak nie ulegajmy - pozostawiony przez nas bez opieki dowód zawiera najważniejsze dane o nas w jednym miejscu, co bardzo ułatwia działanie potencjalnym oszustom. Oczywiście nie zakładam złej woli ze strony wypożyczalni, ale nadal - dowód osobisty to nie jest dokument, który powinniśmy spuścić z oczu.

Co więc zrobić? Najlepiej zwrócić uwagę, że takie działanie jest nielegalne. Poszukajmy innej wypożyczalni, a jeśli jej nie ma - pomyślmy mimo wszystko o kaucji. A jeśli tego nie chcemy - z dwojga złego lepiej zostawić np. legitymację studencką, lub prawo jazdy - na nim też są dane wrażliwe, ale jednak jest ich nieco mniej, i na prawo jazdy nieco trudniej wyłudzić kredyt na nasze konto.

Tak samo chrońmy dane w internecie - jeśli jakaś sytuacja wymaga od nas przesłania zdjęcia czy skanu dowodu - zamażmy w programie graficznym wszystkie informacje, które nie są w danej chwili niezbędne (np. to, kto wydał nasz dokument), a zdjęcie np. przekreślmy iksem. Zwiń «

POLECAMY

SERWIS INFORMACYJNY

Przedłuż dostęp Premium 20% taniej!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA