Od nowego roku ruszy Rejestr Należności Publicznoprawnych

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj

Kto zalega z opłatami wobec fiskusa, od przyszłego roku znajdzie się w Rejestrze Należności Publicznoprawnych. To będzie baza nazw firm i nazwisk osób, które mają niezapłacone mandaty, podatki, cła czy braki w opłatach za użytkowanie wieczyste, a kwota tych nieuregulowanych należności przekracza 5 tysięcy złotych. Informacje o zaległościach wpiszą do rejestru naczelnicy urzędów skarbowych lub reprezentanci gmin, ale nie od razu - najpierw będzie musiał się uprawomocnić sądowy wyrok w tej sprawie. Ale jeśli już taki wyrok zapadnie - w bazie znajdą się takie dane jak imię, nazwisko i pesel dłużnika, czy nazwę i regon zalegającej z opłatami firmy.

Lista ma być dostępna publicznie w Portalu Podatkowym - taka jawność ma być formą presji na tych, którzy uporczywie zalegają z opłatami. Warto jednak podkreślić, że ostatecznie rejestr dotyczyć będzie tylko należności wobec skarbówki. W toku prac zrezygnowano z pierwotnego pomysłu, by w spisie ujawniać także długi wobec ZUSu - nie brakuje przecież firm, które nie regulują składek ubezpieczeniowych za swoich pracowników. Zdaniem ekspertów ujawnianie długów wobec ZUSu wyraźnie poprawiłoby ściągalność składek.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x