REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe - nowy pomysł na emerytury

Data emisji:
2017-11-23 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:48 min.
Udostępnij:

Skoro już tyle w Przewodniku powiedziałam o oszczędzaniu na przyszłą emeryturę - to może dziś jeszcze o zmianach, które dopiero są planowane - ale już są ubrane w projekt ustawy. A chodzi o Pracownicze Programy Kapitałowe, które będą musieli otworzyć dla swoich pracowników absolutnie wszyscy pracodawcy, także ci najmniejsi. Rozwiń »

Idea jest taka: firmy wybiorą towarzystwo funduszy inwestycyjnych, które ma zarządzać pieniędzmi odkładanymi na przyszłe emerytury. Obciążenie składkami będzie po obu stronach: co najmniej półtora procent wartości wynagrodzenia pracownika będzie wkładał pracodawca, i co najmniej dwa procent swojego wynagrodzenia - będzie pochodziło z pensji pracownika. Wielkości te będzie można powiększyć do maksymalnego łącznego poziomu ośmiu procent. Założenie programów pracowniczych będzie obowiązkowe. Pracownik na własne życzenie będzie mógł się z nich wypisać - ale rezygnacja będzie obowiązywała tylko na rok, po tym czasie automat znów będzie chciał wciągnąć go do programu - więc znów trzeba będzie złożyć ewentualną rezygnację.

System niejako zmuszający do oszczędzania na emeryturę ma wchodzić w życie stopniowo - od stycznia 2019ście obejmie największe firmy, pół roku później - średnie, z początkiem 2020go - małe przedsiębiorstwa, a w lipcu 2020 - najmniejsze firmy i pracowników budżetówki. Zgromadzone w PPK pieniądze będzie można wykorzystać np. na wkład własny przy kupnie mieszkania - ale później tak wykorzystane oszczędności trzeba będzie zwrócić. Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Nieograniczony dostęp do wszystkich audycji TOK FM, także archiwalnych. Wykup Dostęp Premium i słuchaj podcastów, bez reklam!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!