Pracownicze Plany Kapitałowe - nowy pomysł na emerytury

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj

Skoro już tyle w Przewodniku powiedziałam o oszczędzaniu na przyszłą emeryturę - to może dziś jeszcze o zmianach, które dopiero są planowane - ale już są ubrane w projekt ustawy. A chodzi o Pracownicze Programy Kapitałowe, które będą musieli otworzyć dla swoich pracowników absolutnie wszyscy pracodawcy, także ci najmniejsi.

Idea jest taka: firmy wybiorą towarzystwo funduszy inwestycyjnych, które ma zarządzać pieniędzmi odkładanymi na przyszłe emerytury. Obciążenie składkami będzie po obu stronach: co najmniej półtora procent wartości wynagrodzenia pracownika będzie wkładał pracodawca, i co najmniej dwa procent swojego wynagrodzenia - będzie pochodziło z pensji pracownika. Wielkości te będzie można powiększyć do maksymalnego łącznego poziomu ośmiu procent. Założenie programów pracowniczych będzie obowiązkowe. Pracownik na własne życzenie będzie mógł się z nich wypisać - ale rezygnacja będzie obowiązywała tylko na rok, po tym czasie automat znów będzie chciał wciągnąć go do programu - więc znów trzeba będzie złożyć ewentualną rezygnację.

System niejako zmuszający do oszczędzania na emeryturę ma wchodzić w życie stopniowo - od stycznia 2019ście obejmie największe firmy, pół roku później - średnie, z początkiem 2020go - małe przedsiębiorstwa, a w lipcu 2020 - najmniejsze firmy i pracowników budżetówki. Zgromadzone w PPK pieniądze będzie można wykorzystać np. na wkład własny przy kupnie mieszkania - ale później tak wykorzystane oszczędności trzeba będzie zwrócić.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x