Przy zakupach w sieci jesteśmy coraz ostrożniejsi

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj

Zakupy przez internet dla coraz większej grupy klientów stały się już chlebem powszednim. Na szczęście okazuje się, że w ślad za rosnącą liczbą transakcji online, rośnie również nasza ostrożność i dbałość o bezpieczeństwo transakcji.

Nasze zachowania przy zakupach w sieci badał TNS Kantar. W ciągu roku o połowę wzrosła liczba klientów, którzy zanim zdecydują się na zakup - sprawdzają najpierw certyfikaty na stronie czy szukają kłódki przy adresie www. Częściej decydujemy się również na płatności pay by link - czyli przy płaceniu za zakupy klikamy ikonkę naszego banku - strona przenosi nas na stronę logowania, a potem wystarczy tylko potwierdzenie transakcji - wszystkie dane do przelewu system zaciąga automatycznie, nie musimy kopiować numerów konta itd. Proste i szybkie.

Ten sposób regulowania należności zaczyna przewyższać popularnością płacenie kartą w internecie - rośnie liczba osób obawiających się, że gdzieś w sieci zostaną dane karty, które potem ktoś wykorzysta. O naszej wzmożonej czujności świadczy również fakt, że coraz częściej rezygnujemy z zakupu, jeśli w okienku "odbiorca przelewu" pokazuje się inny podmiot niż sklep, z którym zawieramy transakcję.

Coraz częściej więc przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Do tego pakietu dołożyłabym jeszcze sprawdzenie przed zakupami, czy na pewno sklep w czytelny sposób publikuje regulamin transakcji i wyjaśnia prawa klienta np. do zwrotu towarów, i czy jawnie podaje dane dotyczące np. siedziby firmy. Jeśli te informacje są głęboko zakopane - lepiej sklepowi nie ufać.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x