Rak płuc zabija więcej kobiet niż rak piersi

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie

Data emisji:

11-07-2017

Audycja:

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie

Tagi:

nowotwory, papierosy, rak

  • Posłuchaj

Wczoraj powiedzieliśmy, że na raka płuc umiera rocznie ponad 20 tysięcy osób z czego 6, 5 tysiąca to kobiety - aż trzy raz więcej niż w latach 70. i 80.
Rak płuc jest obecnie nowotworowym zabójcą numer jeden u kobiet w Polsce, a nie - jak powszechnie się sądzi - guz piersi. Pod względem liczebności/statystycznie wyprzedził on raka piersi już w 2007 roku.
Dlaczego tak jest: 90 proc. wszystkich przypadków raka płuc wywołuje palenie tytoniu. Specjaliści twierdzą, że aż dwudziestokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Bierne palenie, trzykrotnie podnosi ryzyko zachorowania.
Z przeprowadzonych analiz wynika, że winne są przede wszystkim lata 70. i 80., kiedy to palić nałogowo zaczęła co druga kobieta pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. A ponieważ rozwijający się proces nowotworowy trwa właśnie 20-30 lat, stąd arytmetyka prosta: najwięcej guzów rozpoznaje się u pań pomiędzy 60. a 70. rokiem życia.
Kobiety łatwiej uzależniają się i trudniej odzwyczajają od palenia. Mężczyzna z rakiem płuca, który palił 3 paczki papierosów dziennie, z powodu stresu pooperacyjnego potrafi przestać palić. Kobiety rzadziej rzucają palenie. Często mówią „ja się przecież nie zaciągam”. Tymczasem z powietrzem wciągają do płuc toksyczny dym jak podczas palenia biernego.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x