REKLAMA

Smog fotochemiczny

Data emisji:
2017-10-12 06:50
Audycja:
Przewodnik Smogowy
Prowadzący:
Czas trwania:
01:37 min.
Udostępnij:

Smog, który nam towarzyszy od listopada do marca to smog zwany londyńskim. Jego główną przyczyną u nas jest tzw. niska emisja, efekt tego czym palimy w piecach. Rozwiń »

Drugim, znanym rodzajem smogu jest smog fotochemiczny - nazywany też smogiem typu Los Angeles lub smogiem białym. Powstaje on w słoneczne, bezwietrzne dni przy dużym ruchu ulicznym. To brunatna mgła, która pojawia się nad miastami.
Mieszanka czynników zanieczyszczających powietrze, zwłaszcza spalin wchodzi w reakcję ze światłem słonecznym, w wyniku czego powstaje trzyatomowa czasteczka tlenu, toksyczna dla ludzkiego organizmu – tzw.. ozon troposferyczny. Przy wysokim stężeniu stężeniu wywołuje on: kaszel, drapanie w gardle, senność, ból głowy, wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna i obrzęk płuc.
Obok Los Angeles, drugą z najbardziej zanieczyszczonych smogiem fotochemicznym metropolii jest miasto Meksyk, gdzie dozwolona dawka utleniaczy w powietrzu jest przekroczona nawet trzykrotnie. Z problemem smogu fotochemicznego coraz częściej mierzą się Paryż, Rzym, Tokio, Caracas czy Ateny, a w Polsce miasta z dużym ruchem samochodowym – Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice.
Słuchajcie także Państwo naszych codziennych informacji o stanie powietrza, o 8 i 16. Zwiń «

POLECAMY

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA