REKLAMA

Smog: trochę historii

Data emisji:
2017-10-09 06:50
Audycja:
Przewodnik Smogowy
Prowadzący:
Czas trwania:
01:36 min.
Udostępnij:

Dziś pierwszy odcinek naszego przewodnika ekologicznego – którego tematem będzie SMOG. Rozwiń »

Wiemy o nim coraz więcej. Ale czy naprawdę mamy świadomość jakim jest zagrożeniem dla nas i czy zdajemy sobie sprawę, że to nie przemysł, ale często my sami decydujemy o tym czym oddychamy.

Trochę historii; czy wiedzą Państwo skąd to słowo - Smog. Powstało na początku XX wieku, jako połączenie angielskich słów “smoke” - dym oraz “fog” - mgła. Tak właśnie zaczęto nazywać to coś, co pojawiało się nad wielkimi miastami: zjawisko atmosferyczne polegające na tym, że równocześnie występuje zanieczyszczone, wskutek działalności ludzkiej, powietrze oraz mgła i bezwietrzna pogoda.

Smog znany jest od dawna. Od dawna ludzie ogrzewali swoje domy spalając węgiel. Palił się dłużej i dawał więcej energii niż drewno. Jako że nie znano sposobów pozbywania się dymu, stąd nad osadami ludzkimi tworzyły się chmury smogu.

W Anglii – to tam w XXII wieku węgiel był szeroko stosowany, takie ciężkie, wilgotne od mgły i śmierdzące dymem powietrze nazywano pea-soup fog czyli grochówkowa mgła. Jak usiłowano sobie radzić sobie ze smogiem w średniowieczu, a co możemy zrobić teraz - w kolejnych odcinkach przewodnika przed godziną 7.

Słuchajcie także Państwo naszych codziennych informacji o stanie powietrza, o 8:00 i 16:00. Zwiń «

POLECAMY

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA