REKLAMA

Uchwały antysmogowe mają tradycję sięgającą średniowiecza

Data emisji:
2017-10-10 06:50
Audycja:
Przewodnik Smogowy
Prowadzący:
Czas trwania:
01:37 min.
Udostępnij:

Mieszkańcy Małopolski i Górnego Ślaska maja przed sobą ważną jesień i zimę. Będą mogli sprawdzić jak w ich województwach działają uchwały antysmogowe uchwalone kilka miesięcy temu. Rozwiń »

Najważniejsza rzecz to zakaz spalania mułów i flotów - odpadów węglowych, których najbardziej trują powietrze, oraz obowiązek wymiany starych kotłów.

A czy wiedzą Państwo, że uchwały antysmogowe mają tradycję sięgającą średniowiecza?

W Anglii w XIII wieku węgiel był już stosowany powszechnie w wielu kuźniach, browarach i domach, powodując lokalnie uciążliwe zanieczyszczenie powietrza.

Problem był na tyle poważny, że panujący wówczas Król Edward I w 1272 roku zabronił palenia w piecach i kominkach tzw węglem morskim. Węgiel morski był węglem wyrzucony przez morze i zbieranym przez biednych mieszkańców miast. Był on nasycony wilgocią, zawierał dużo siarki i dawał wyjątkowo nieprzyjemny, czarny dym.

Jest bardzo prawdopodobne, że prawie 8 wieków później w roku 2017, za chwilę, w listopadzie otworzą Państwo okno i zobaczę podobny czarny dym, wydobywający się z komina sąsiada, a przede wszystkim poczują ten zapach - powiedzmy wprost smród.
Niestety.

Słuchajcie także Państwo naszych informacji o stanie powietrza codziennie w Radiu TOK FM o 8 i 16. Zwiń «

POLECAMY

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA