Wszyscy się boją czadu, a palacze nie...

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
  • Posłuchaj

Wczoraj powiedzieliśmy o wpływie nikotyny na układ krążenia. Ale w dymie papierosowym est także tlenek węgla. Tlenek węgla czyli czad, „cichy zabójca”. Najczęściej słyszymy o nim zimą; powstaje gdy nie ma odpowiedniej ilości tlenu do spalania tego czym się grzejemy a czasami gdy źle jest wyregulowany palnik gazowy. Bezwonny, bezbarwny łatwo rozprzestrzeniający się w powietrzu - zabija. A palacz truje się nim dobrowolnie. W dymie papierosowym jest do 5 procent tlenku węgla. Ta dawka wystarczy, żeby wyrządzić w układzie krwionośnym znaczne szkody.
Tlenek węgla, gdy dostaje się do krwiobiegu, łączy się z tlenem, tworząc tzw. karboksyhemoglobinę. A ona jest niebezpieczna ponieważ, upośledza funkcję hemoglobiny - czyli
nośnika tlenu nawet o 15 proc. To wszystko utrudnia pracę serca i dotarcie tlenu do różnych części ciała. Organizm radzi sobie z niedotlenieniem w ten sposób, że dla zrównoważenia braków tlenu zwiększa produkcję czerwonych krwinek w szpiku.
Tyle że, im większa liczba krwinek czerwonych, tym większa lepkość krwi oraz tendencja do aktywacji płytek i powstawania zakrzepów, które mogą skończyć się nawet zawałem.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x