Wydajesz na wakacjach zbyt dużo? Narzuć sobie limity!

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj

Gotówka w portfelu, pieniądze na koncie, karta kredytowa w gotowości - można ruszać na wakacje. Wiadomo, że wydamy w tym czasie więcej pieniędzy niż zazwyczaj. Niektórzy jednak po niemal każdym wyjeździe łapią się za głowę widząc, jak bardzo zaszaleli.

Jeśli masz skłonności do tracenia głowy na wakacjach - spróbuj narzucić sobie ograniczenia. Nie, nie obiecuj sobie, że tym razem będziesz liczył pieniądze - zadziałaj bardziej ofensywnie - zrób sobie w banku limity na wypłaty z bankomatu i płatności kartą.

Najpierw oszacuj, ile pieniędzy dziennie możesz potrzebować. Potem dodaj do tego 20 procent, zaloguj się na swoje konto i ustaw sobie ograniczenia. Pewnie w czasie urlopu przyjdzie moment, w którym twój własny limit zacznie ci doskwierać - w tej sytuacji dobrze mieć gdzieś ukrytą dodatkową gotówkę - jednak samo narzucenie sobie ograniczenia może mieć wymiar psychologiczny - zastanowisz się dwa razy, czy na pewno teraz jest ten moment, kiedy powinieneś sięgnąć po zapas na kryzys.

Założenie blokady na wydatki i wypłaty z konta będzie też miało znaczenie w sytuacji, gdy zgubisz swoją kartę lub ktoś ci ją ukradnie - limity pozwalają ograniczyć straty, gdy ktoś spróbuje użyć twojej karty zanim zdążysz ją zablokować.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x