REKLAMA

ZUS wysyła listy do firm z nowym numerem konta

Data emisji:
2017-10-10 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:43 min.
Udostępnij:

Niektórzy drobni przedsiębiorcy już go otrzymali - inni dostaną go wkrótce. A chodzi o list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którego nie wolno zlekceważyć! Rozwiń »

W przesyłce od ZUSu, osoby prowadzące działalność gospodarczą otrzymają specjalny numer rachunku. To indywidualny dla każdego przedsiębiorcy, nowy numer konta składkowego, który będzie służył do przelewania co miesiąc należności wobec ZUSu. Od 1 stycznia przyszłego roku wszystkie składki od firm mają już trafiać na ten jeden, wspólny rachunek - a nie jak dotychczas na trzy osobne konta. Jest to więc obiecane uproszczenie systemu.

Jednocześnie jednak nowe przepisy to pewnego rodzaju pułapka dla tych przedsiębiorców, którzy zalegają ze składkami: wszystkie nowe wpłaty na rachunek najpierw będą księgowane na uregulowanie zaległości. Jeśli więc ktoś dobrowolnie opłaca sobie składkę chorobową, ale ma zaległości z innego tytułu - dopóki nie spłaci całego zadłużenia - tak naprawdę nie będzie opłacał chorobowego - a tym samym wypadną z systemu.

Na szczęście w liście od ZUSu wszystkie te zawiłości są wyjaśnione, a dodatkowo Zakład wyciąga rękę do tych, których długi są wysokie i podpowiada, że dłużnik może wystąpić z prośbą o rozłożenie zaległości na raty.

Pisma do przedsiębiorców ZUS wysyła w trzech transzach. Jeśli ktoś do końca października nie dostanie listu z nowym numerem konta - lepiej niech zgłosi się później do ZUSu i poprosi o przydzielenie rachunku. Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Promocja dla studentów i nie tylko! Dostęp Premium taniej o 33%. Poszerzaj wiedzę z Dostępem Premium TOK FM!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!