Zaległy urlop wykorzystaj do końca września

Przewodnik Finansowy TOK FM

Data emisji:

13-09-2017

Audycja:

Przewodnik Finansowy TOK FM

Prowadzący:

Aleksandra Dziadykiewicz

Tagi:

prawo pracy, urlopy, wakacje

  • Posłuchaj

Czasu zbyt wiele już nie zostało - ale może jeszcze ktoś z państwa zdecyduje się na opcję last minute, albo... przyjdzie szef, i wręcz zmusi państwa do pójścia na urlop! Za chwilę skończy się wrzesień - czyli ustawowy termin na wykorzystanie zaległego urlopu, który pozostał pracownikowi jeszcze z poprzedniego roku.

Taki urlop powinien się odbyć, i powinien rozpocząć się najpóźniej 30go września, bo w razie kontroli- firma, w której pracownicy mają zgromadzone dużo zaległych urlopowych dni narażona jest kary finansowe. Ale dla firm wcale nie groźba kary jest najgorsza - przedsiębiorcy nie lubią szczególnie wiązania rezerw finansowych z tytułu zaległych urlopów. To niepotrzebnie zablokowane pieniądze, ale rezerwy zawiązane być muszą - bo jeśli przyszłoby do zwalniania kogoś z pracy, firma musi mieć pieniądze na wypłacenie takiej osobie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. I właśnie dlatego może się zdarzyć, że szef przyjdzie do pracownika i wręcz zmusi go do wzięcia kilku dni wolnych - i będzie miał do tego prawo.

W kwestii urlopów zasada jest oczywiście taka, że jeśli komuś zostało parę wolnych dni z poprzedniego roku, to w nowym roku urlopowym, w pierwszej kolejności pracodawca będzie wykreślał dni zaległe. Ale są i tacy pracownicy, którzy nawisy mają ogromne, a i wolnych dni nie lubią. Ale są i przepisy na takie przypadki: zaległy urlop przedawnia się po trzech latach od dnia jego wymagalności.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x