REKLAMA

Zaległy urlop wykorzystaj do końca września

Data emisji:
2017-09-13 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:38 min.
Udostępnij:

Czasu zbyt wiele już nie zostało - ale może jeszcze ktoś z państwa zdecyduje się na opcję last minute, albo... przyjdzie szef, i wręcz zmusi państwa do pójścia na urlop! Za chwilę skończy się wrzesień - czyli ustawowy termin na wykorzystanie zaległego urlopu, który pozostał pracownikowi jeszcze z poprzedniego roku. Rozwiń »

Taki urlop powinien się odbyć, i powinien rozpocząć się najpóźniej 30go września, bo w razie kontroli- firma, w której pracownicy mają zgromadzone dużo zaległych urlopowych dni narażona jest kary finansowe. Ale dla firm wcale nie groźba kary jest najgorsza - przedsiębiorcy nie lubią szczególnie wiązania rezerw finansowych z tytułu zaległych urlopów. To niepotrzebnie zablokowane pieniądze, ale rezerwy zawiązane być muszą - bo jeśli przyszłoby do zwalniania kogoś z pracy, firma musi mieć pieniądze na wypłacenie takiej osobie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. I właśnie dlatego może się zdarzyć, że szef przyjdzie do pracownika i wręcz zmusi go do wzięcia kilku dni wolnych - i będzie miał do tego prawo.

W kwestii urlopów zasada jest oczywiście taka, że jeśli komuś zostało parę wolnych dni z poprzedniego roku, to w nowym roku urlopowym, w pierwszej kolejności pracodawca będzie wykreślał dni zaległe. Ale są i tacy pracownicy, którzy nawisy mają ogromne, a i wolnych dni nie lubią. Ale są i przepisy na takie przypadki: zaległy urlop przedawnia się po trzech latach od dnia jego wymagalności. Zwiń «

POLECAMY

SERWIS INFORMACYJNY

Przedłuż dostęp Premium 20% taniej!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA