Zmiana konta bankowego - nie taka straszna!

Przewodnik Finansowy TOK FM
  • Posłuchaj


Jesteśmy dość mocno przywiązani do naszych kont bankowych i niespecjalnie lubimy je zmieniać. Tymczasem przez takie zasiedzenie nie dość, że niepotrzebnie przepłacamy, to jeszcze nie korzystamy z promocji, jakie banki przygotowują dla nowych klientów.

Zmiana rachunku nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje. Tak najprawde największą pracą do wykonania jest po prostu rozeznanie się w ofertach. Mogą w tym pomóc rankingi kont, które łatwo odnaleźć w internecie. Przyglądać się ofertom, zwróćmy uwagę na to, czy brak opłat konto będzie na stałe, czy tylko przez jakiś czas, ile kosztują przelewy czy wypłata z bankomatów, jakie będą prowizje za płacenie kartą zagranicą, czy bank obsługuje np. płatności Blikiem, czy daje możliwość tworzenia subkont, na których będziemy gromadzić oszczędności zupełnie przy okazji - jak już zmieniać, to tylko na lepsze.

Kiedy już wiemy, czego chcemy - wystarczy po prostu udać się do nowego, wybranego przez nas banku. Jeśli udzielimy bankowi odpowiednich pełnomocnictw, to bank wypełni za nas wszystkie formalności, przeniesie nasze pieniądze i poprosi o zamknięcie starego rachunku. Jeśli mieliśmy ustawione stałe zlecenia - zostaną one przeniesione. Bank poinformuje również naszego pracodawcę, a jeśli zechcemy - to także urząd skarbowy czy ZUS o tym, że mamy teraz nowy numer konta. Zgodnie z przepisami, taka przeprowadzka z jednego rachunku na drugi powinna trwać nie dłużej niż dwa tygodnie. Więcej zajmie tylko wtedy, jeśli w starym banku mieliśmy przewidziany dłuższy okres wypowiedzenia rachunku.

Pamiętajmy jednak, że zanim zdecydujemy się zamknąć stare konto - najpierw pospłacajmy karty kredytowe i poczekajmy na wypłacenie pieniędzy z lokat - dzięki temu unikniemy dodatkowych przeprowadzkowych kosztów.

ReklamaDo końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń
na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM!

Kup dostęp Premiumjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj.
Twoja przeglądarka blokuje reklamy

Aby słuchać audycji w serwisie TOK FM,
wyłącz blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykup dostęp bez reklam.

Kup dostęp bez reklamjuż od 0,21 zł dziennie x
Wymagany dostęp Premium

Ta audycja jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy korzystają z płatnego dostępu do Podcastów Radia TOK FM.

Kup dostęp Premium i słuchaj podcastów bez reklam i bez ograniczeń - na stronie oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

Wykup dostęp terazjuż od 0,21 zł dziennie! Jeżeli masz już dostęp Premium, zaloguj się tutaj. Przeczytaj dlaczego pobieramy opłaty. x