Sezon 2

"Śledztwo Pisma" powraca z drugim sezonem. Tym razem reporterski serial podcastowy przenosi się na Dolny Śląsk, by rozwikłać zagadkę: jedno liceum, jeden rok i trzy zagadkowe śmierci.

W kwietniu 2019 ginie Nicola. Miesiąc później Julia. A w grudniu Kamila. Nieszczęśliwe wypadki, czy może morderstwa? Co łączyło trzy nastolatki mieszkające w okolicach Jeleniej Góry? Czy to przypadek, że chodziły do tej samej szkoły, miały wspólnych przyjaciół i padły ofiarą podobnej przemocy?
Pokaż więcej
Drugi sezon "Śledztwa Pisma" to jednak nie tylko historia kryminalna. To portret niezwykłych dziewczyn, które próbowały odnaleźć się w trudnych sytuacjach życiowych. A przede wszystkim opowieść o młodych ludziach z małych miejscowości, z miasteczek i wsi. O wyzwaniach, przed którymi stają: o braku perspektyw i wykluczeniu, o alkoholu i narkotykach, o przemocy fizycznej i seksualnej. I o instytucjach, które zostały powołane, by im pomagać, a które zawodzą. O kulejącym systemie edukacji, wsparcia socjalnego i opieki zdrowotnej, bezradnych wobec narastających przypadków depresji, problemów psychicznych i samobójstw wśród nastolatków.

Autorką drugiego sezonu "Śledztwa Pisma" jest Barbara Sowa, dziennikarka, szefowa projektów cyfrowych "Pisma. Magazynu Opinii", a także kierowniczka produkcji pierwszego sezonu podcastu. Producentem jest Piotr Nesterowicz, prezes Fundacji Pismo i wydawca "Pisma", a kierownikiem produkcji Mateusz Roesler, redaktor treści cyfrowych i audio miesięcznika.

Weryfikację faktów przeprowadził Marcin Czajkowski. Konsultacji merytorycznej dokonała Halszka Witkowska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Ilustracje do wszystkich odcinków stworzył Tomasz Majewski.

Reżyserem drugiego sezonu serialu odpowiedzialnym za montaż i dźwięk jest Maciej Zych. Realizacji dźwięku podjął się Wojciech Pątkiewicz. Nagrania rozmówców wstępnie opracował Stanisław Dec. Serial nagrano w studiu "Osorno", należącym do Krzysztofa Czeczota.

Autorem muzyki jest Wojciech "Wojtall" Wierzba, część materiałów pochodzi również z zasobów biblioteki AudioNetwork.

TOK FM jest partnerem dystrybucyjnym "Śledztwa Pisma".
Pokaż mniej

Sezon 1

Śledztwo Pisma to projekt, jakiego na polskim rynku jeszcze nie było. To pierwszy polski reporterski serial podcastowy, przygotowany w wyniku wielomiesięcznego śledztwa dziennikarskiego i nagrany w formie audio.

Słuchacze znajdą w nim to, co w reportażu najważniejsze: rzetelność dziennikarską i weryfikację wszystkich informacji połączone z poruszającą opowieścią będącą pretekstem do opisania problemów, które są ważne dla wielu z nas. Śledztwo Pisma jest równocześnie fascynującym serialem z nieszablonowymi bohaterami i obfituje w zwroty akcji oraz zaskakujące odkrycia.
Pokaż więcej
Słuchaj co piątek od 18 października 2019 r. na sledztwopisma.pl, na tokfm.pl oraz w kanałach Śledztwa Pisma na Google Podcast, iTunes, Spotify i YouTube.

Śledztwo Pisma, pierwszy polski reporterski serial podcastowy powstał dzięki wsparciu Sebastiana Kulczyka. Wyprodukowała je Fundacja Pismo, wydawca miesięcznika „Pismo/Magazyn Opinii”. Partnerem dystrybucyjnym projektu jest TOK FM, właściciel aplikacji z podcastami.

Śledztwo prowadzi Mirek Wlekły, jeden z najlepszych polskich reporterów prasowych i książkowych. Po tajemniczej wiadomości od informatorki dziennikarz wraca do bohaterów historii, którą opisał przed laty w reportażu dla Dużego Formatu. Okazuje się, że małżeństwo skazane za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad przybranymi dziećmi wciąż przebywa na wolności. Nikt nie wie, gdzie są. Do dzisiaj nie zostali prawomocnie skazani. Dlaczego Agata i Jan nie odpowiedzieli za własne czyny? Jak to się stało, że nikt nie dostrzegł zła w ich domu? A może ktoś ich chronił? I kim są ludzie, którzy sugerują, że na adoptowanych dzieciach lista ofiar się nie kończy?

Okazuje się, że znęcanie się nad dziećmi jest wierzchołkiem góry lodowej. Przemoc. Emocjonalne uzależnienie. Manipulacja. Oszustwo. Nieudolność wymiaru sprawiedliwości. A w tle nazwiska z pierwszych stron gazet.

W podcaście usłyszycie Mirka Wlekłego, który opowiada o swym śledztwie, oraz głosy jego rozmówców. Towarzyszy mu lektorka, Agata Turkot, która czyta wybrane fragmenty materiałów, akt i relacji.

Głosów pozostałych członków ekipy tworzącej Śledztwo nie usłyszycie w podcaście, ale każdy z nich miał swój wkład w powstanie tego projektu. Producentem Śledztwa Pisma jest Piotr Nesterowicz, prezes Fundacji Pismo i wydawca Pisma, a kierowniczką produkcji Barbara Sowa, która w Piśmie odpowiada za rozwój audio i kieruje wydaniami cyfrowymi miesięcznika.

Reżyserem serialu odpowiedzialnym za montaż i dźwięk jest Maciej Zych. Nagrań dokonano w studiu Osorno, należącym do Krzysztofa Czeczota.

Autorem muzyki do Śledztwa jest Wojciech „Wojtall” Wierzba. Ilustracje do wszystkich odcinków serialu stworzył Tomasz Majewski. Za projekt strony sledztwopisma.pl odpowiada Karol Tyczyński, dyrektor artystyczny miesięcznika Pismo. Magazyn opinii. Jej wykonaniem zajęła się agencja interaktywna eBEST.

Posłuchaj również rozmowy z Piotrem Nesterowiczem, który opowiadał Przemysławowi Iwańczykowi o idei Magazynu Pismo >>>
Pokaż mniej