REKLAMA

Przewodnik Finansowy TOK FM

Pora emisji:
Poniedziałek - Piątek, 10:56 - 11:00
E-mail:
Udostępnij:
W Przewodniku Finansowym sprawdzam, co najbardziej będzie się opłacać dla naszych kieszeni. Zarówno zwykłych obywateli, jak i drobnego biznesu. Przeglądam opłaty bankowe, porównuję dostępne produkty, śledzę zmiany w przepisach. Wyjaśniam pojęcia, które każdy słyszał - ale nie każdy je rozumie. Rozwiń »

Redakcja czeka na zgłoszenia od słuchaczy, zawierające opis spraw czy tematów, którymi powinien podjąć "Poradnik". Można je przesyłać na adres e-mailowy poradnik@tok.fm. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI

POZNAJ INNE AUDYCJE

DZISIAJ W PROGRAMIE

Jedną ze zmor w prowadzeniu biznesu są zatory płatnicze. Firmy często czekają na uregulowanie faktury znacznie dłużej, niż wynika to z ram ustawowych. Często też zdarza się, że kontrahent ma pieniądze by zapłacić, ale i tak odsuwa ten obowiązek na później.
Wkrótce jednak zwlekanie z terminowym opłacaniem faktur stanie się nieopłacalne, bo finansowe kary za takie zachowanie będą słone.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku. Zmienią się terminy na opłacenie faktur: jeśli duża firma kupuje coś od mniejszej firmy - na uregulowanie należności będzie miała 60 dni. Podmioty publiczne będą musiały zapłacić w ciągu miesiąca.

Ustawa przewiduje też tzw. ulgę na złe długi. Tzn. firma, która nie otrzymała zapłaty przez 3 miesiące po upłynięciu terminu płatności - będzie mogła odpisać nieopłaconą fakturę od podstawy opodatkowania. Co więcej - tym samym dłużnik będzie musiał doliczyć tę nieopłaconą przez siebie fakturę do podstawy, zwiększając tym samym podatek, który musi zapłacić fiskusowi.

Swoistym batem na dłużników, którzy uporczywie nie płacą, mają być też nowe uprawnienia UOKiKu. Firmy, których długi na niezapłaconych fakturach przekraczają 5 milionów złotych, mogą spodziewać się kontroli i kar.

I jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie - firmy, które nie mogą odzyskać należności, będą miały łatwiejszą drogę do zgłaszania roszczeń w sądach, co da większą gwarancję odzyskania pieniędzy po sądowym wyroku. Nowe przepisy wejdą w życie z początkiem przyszłego roku.

  • 10:56 Zatory płatnicze to zmora przedsiębiorców. Jest pomysł, jak się z tym uporać

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!