REKLAMA

Przewodnik Finansowy TOK FM

Pora emisji:
Poniedziałek - Piątek, 10:56 - 11:00
E-mail:
Udostępnij:
W Przewodniku Finansowym sprawdzam, co najbardziej będzie się opłacać dla naszych kieszeni. Zarówno zwykłych obywateli, jak i drobnego biznesu. Przeglądam opłaty bankowe, porównuję dostępne produkty, śledzę zmiany w przepisach. Wyjaśniam pojęcia, które każdy słyszał - ale nie każdy je rozumie. Rozwiń »

Redakcja czeka na zgłoszenia od słuchaczy, zawierające opis spraw czy tematów, którymi powinien podjąć "Poradnik". Można je przesyłać na adres e-mailowy poradnik@tok.fm. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI

POZNAJ INNE AUDYCJE

DZISIAJ W PROGRAMIE

Apeli o ostrożność i ograniczone zaufanie nigdy za wiele. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie oszuści znów są bardziej aktywni. W internecie pojawiło się ponad sto stron, na których cyberprzestępcy udają pośredników szybkich płatności, a działają po to, by wyłudzić loginy i hasła do bankowości internetowej. Skala zjawiska musi być naprawdę duża, skoro wspólne ostrzeżenie w tej sprawie wystosowały: Prokuratura Krajowa, Komenda Główna Policji, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Związek Banków Polskich. Komunikaty z ostrzeżeniami pojawiły się także na stronach internetowych niektórych banków.

Na próbę wyłudzenia narażeni są głównie ludzie robiący zakupy przez internet. Oszuści podszywają się bowiem pod znane firmy obsługujące płatności. Przyciągają użytkowników na fałszywe serwisy, oferując bardzo niskie ceny popularnych produktów. Fałszywe strony bywają łudząco podobne do prawdziwych stron.

Żeby nie stać się ofiarą oszustów, przestrzegajmy kilku podstawowych zasad. Po pierwsze - jeśli strona wymaga od nas, abyśmy płacąc za zakupy, podali login i hasło do bankowości internetowej - upewnijmy się, że na pewno przekierowano nas na stronę naszego banku. A najlepiej wybierzmy inną metodę płatności. Po drugie - nie dajmy się nabrać na smsy czy wiadomości, że musimy dopłacić do zakupów jakąś drobną kwotę - np. kilkadziesiąt groszy, i od razu mamy podany link do płatności. Jeśli mamy wątpliwość czy faktycznie musimy zrobić dodatkowy przelew - sprawdźmy maile od ostatniego sklepu czy nasza płatność została w pełni zaakceptowana.

A jeśli mamy podejrzenie, że zostaliśmy oszukani - jak najszybciej zgłośmy się do swojego banku i na policję. Warto też zgłosić taką sprawę do zespołu CERT.PL, który od razu reaguje na oszustwa w sieci.

  • 10:56 Nie daj się okraść, czyli sprawdź dwa razy, czy nie dajesz złodziejowi dostępu do konta

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA