REKLAMA

Przewodnik Finansowy TOK FM

Pora emisji:
Poniedziałek - Piątek, 10:56 - 11:00
E-mail:
Udostępnij:
W Przewodniku Finansowym sprawdzam, co najbardziej będzie się opłacać dla naszych kieszeni. Zarówno zwykłych obywateli, jak i drobnego biznesu. Przeglądam opłaty bankowe, porównuję dostępne produkty, śledzę zmiany w przepisach. Wyjaśniam pojęcia, które każdy słyszał - ale nie każdy je rozumie. Rozwiń »

Redakcja czeka na zgłoszenia od słuchaczy, zawierające opis spraw czy tematów, którymi powinien podjąć "Poradnik". Można je przesyłać na adres e-mailowy poradnik@tok.fm. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI

POZNAJ INNE AUDYCJE

DZISIAJ W PROGRAMIE

To prawdziwy relikt PRLu, ale ciągle nawet milion Polaków może mieć w domu... książeczkę mieszkaniową. Dziadkowie czy rodzice odkładali na nich pieniądze z myślą o tym, że kiedyś będzie można przeznaczyć je na zakup mieszkania... Ale potem przyszła wielka inflacja, a te pieniądze nie były chronione... i teraz na pochowanych w starych szufladach książeczkach marnują się może nie duże, ale jednak pieniądze.

Od wielu lat mówiło się o tym, że z książeczkami trzeba zrobić porządek. Wiele osób, które posiadały w domach takie książeczki, wykorzystały je przy zaciąganiu kredytów hipotecznych, bo państwo daje premię gwarantowaną. Premię można było też wykorzystać np. na porządny remont mieszkania, wymianę okien... Ale to wciąż nie dawało wystarczającej motywacji, by książeczkę zlikwidować.

Stąd pomysł ministerstwa inwestycji i rozwoju. Po pierwsze - resort chce, aby wszyscy właściciele książeczek... po prostu zarejestrowali je w banku. Dzięki temu będzie w końcu wiadomo, ile ich jest, i jaką jeszcze kwotę państwo musi zarezerwować na wypłatę premii gwarancyjnych. Jednocześnie rozszerzony będzie katalog możliwości wykorzystania książeczki, np. przy opłacaniu przekształcenia prawa użytkowania we własność, albo na remont centralnego ogrzewania czy kanalizacji, także przy zawieraniu umów z państwem na najem instytucjonalny z dojściem do własności lokalu, czyli jednej z - na razie mało dostępnych - ofert programu Mieszkanie Plus.

Zatem - jeśli projekt trafi do sejmu jeszcze przed wyborami, warto będzie zapytać dziadków i rodziców i przetrząsnąć szuflady, bo może się okazać, że zżółkła, stara książeczka pozwoli nam oszczędzić kilka tysięcy złotych.

  • 10:56 Masz w domu starą książeczkę mieszkaniową? Będziesz musiał zarejestrować ją w banku

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!