REKLAMA

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Pora emisji:
Poniedziałek - Piątek, 13:55 - 14:00
Prowadzący:
Udostępnij:
Mówię o tym co najważniejsze - o naszym zdrowiu. Rozwiń »
Prostym zwykłym językiem: co robić by nie chorować i co gdy choroba się zdarzy.
Wśród chaosu informacji staram się porządkować, wyjaśniać i tłumaczyć. Nie jestem lekarzem, ale to lekarskie autorytety stoją za każdym odcinkiem Przewodnika...

Redakcja czeka na zgłoszenia od słuchaczy, zawierające opis spraw czy tematów, które powinien podjąć "Poradnik". Można je przesyłać na adres e-mailowy poradnik@tok.fm. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI

REKLAMA

POZNAJ INNE AUDYCJE

DZISIAJ W PROGRAMIE

Mówi się, że szpilki to powolni zabójcy stóp i kręgosłupa.

Na razie zajmijmy się tym drugim. Chociaż buty na wysokim obcasie wyszczuplają i uatrakcyjniają chód, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie.

Chodzenie na bardzo wysokich obcasach powoduje przeciążenie kręgosłupa . Jest to spowodowane nieprawidłowym wygięciem, jakie przyjmuje ciało kobiety chodzącej w szpilkach.

Kiedy mamy uniesioną piętę środek ciężkości przesuwa się automatycznie do przodu. Najczęściej pojawiającymi się dolegliwościami z tym związanymi są bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, a także bóle karku. Dodatkowo obcasy zwiększają krzywiznę u podstawy kręgosłupa i wymuszają jego nieprawidłowe ułożenie. To z kolei prowadzi do nadmiernego ucisku kręgów. Długotrwałe przyjmowanie takiej pozycji oprócz bólu prowadzić do zwyrodnienia kręgosłupa. Nie umiemy chodzić na szpilkach niektóre z nas za bardzo zginają nogi, niektóre na odwrót chodzą na maksymalnie wyprostowanych.

Przyjmuje się, że bezpieczny obcas, który nawet noszony na co dzień nie powoduje szkodliwych następstw, powinien mieć nie więcej niż pięć centymetrów. Szpilki powyżej 12 cm są stanowczo zbyt dużym dużym obciążeniem dla naszego ciała.

Znaczenie ma też stabilność obcasa. Dlatego jeśli uwielbiamy je nosić, lepiej niech będzie to klocek albo platforma.

  • 13:55 Nie niszcz kręgosłupa szpilkami!!!

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu w jesiennej promocji. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA