REKLAMA

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Pora emisji:
Poniedziałek - Piątek, 13:55 - 14:00
Prowadzący:
Udostępnij:
Mówię o tym co najważniejsze - o naszym zdrowiu. Rozwiń »
Prostym zwykłym językiem: co robić by nie chorować i co gdy choroba się zdarzy.
Wśród chaosu informacji staram się porządkować, wyjaśniać i tłumaczyć. Nie jestem lekarzem, ale to lekarskie autorytety stoją za każdym odcinkiem Przewodnika...

Redakcja czeka na zgłoszenia od słuchaczy, zawierające opis spraw czy tematów, które powinien podjąć "Poradnik". Można je przesyłać na adres e-mailowy poradnik@tok.fm. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI

REKLAMA

POZNAJ INNE AUDYCJE

DZISIAJ W PROGRAMIE

Można mówić i ostrzegać, powtarzać i przypominać. Opalanie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory i powoduje szybsze starzenie się skóry. I co z tego ?
Ciągle w naszej kulturze opalenizna jest symbolem piękna i zdrowia. Jakie wyjście ? Co zrobić by wyglądać na opaloną, a nie opalać się. Nasza skóra niech ma odcień pięknego brązu, a przyczyną niech nie będzie słońce.
Rozwiązaniem jest samoopalacz !
Jak powstaje opalenizna ? Skóra broniąc się przed oparzeniem zwiększa produkcję barwnika - melaniny. Pogrubia się warstwa naskórka a melanina zmienia jego barwę.
Jak działa samoopalacz ?
Jego główny składnik to związek o charakterze cukrowym o nazwie dihydroksyaceton w skrócie DHA. Po posmarowaniu się samoopalaczem związek ten wiążę się z występującymi na skórze aminokwasami. Efektem jest zabarwiona skóra. Wszystko dzieje się w powierzchniowej warstwie rogowej naskórka. To oznacza, że jeśli chce się utrzymać efekt opalenizny nie wystarczy posmarować się raz samoopalaczem, lecz trzeba ciągle ten zabieg powtarzać. Ponieważ warstwa rogowa naskórka stale ulega złuszczeniu.
Ciekawostka: właściwości DHA odkryto pod koniec lat 50 -tych, w szpitalu dziecięcym. Przypadkowo. Był on stosowany w leczeniu cukrzycy. I zauważono, że skóra dzieci zabrudzona syropem zawierającym DHA po pewnym czasie ulegała zabarwieniu na brązowo.

  • 13:55 Jak być opalonym, bez opalania się

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i zabierz TOK FM na wakacje!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA