REKLAMA

Pamiętniki LGBTQIA+

Pamiętniki LGBTQIA+
Prowadzący:
Udostępnij:
„Pamiętniki Osób LGBTQIA+. Mała Antologia”! Od 5 grudnia do wysłuchania na antenie Radia TOK FM. W zbiorze pamiętników głos zabierają osoby niehetero- i niecisnormatywne opowiadając swoje poruszające historie. Za ten pionierski projekt badawczy i wydawniczy odpowiadają: Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie. Rozwiń »


Sytuacja osób nieheteronormatywnych w Polsce jest alarmująca. Świadczą o tym raporty polskich organizacji LGBT+ i ranking ILGA-Europe, w którym Polska zajmuje od 2020 roku ostatnie miejsce wśród krajów UE, które dokumentują sytuację osób LGBT+ w Polsce. Eksperci i ekspertki zwracają uwagę na fakt, że doświadczenie potocznej homo- i transfobii splata się w Polsce z systemową instytucjonalną dyskryminacją przeciwko osobom LGBT+. Zgodnie z raportem Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunji Mijatović z grudnia 2020 roku, homofobiczne wypowiedzi polityków podsycają atmosferę nienawiści wobec osób LGBT+, a oferowana przez system prawny ochrona przed dyskryminacją bywa nieskuteczna.

„Pamiętniki Osób LGBTQIA+. Mała antologia” odsłaniają wielość i różnorodność indywidualnych doświadczeń, ale i wspólne problemy, z jakimi mierzą się osoby LGBTQIA+ w Polsce. Dotyka je systemowe wykluczenie, podsycana jest niechęć ze strony społeczeństwa, rodziny, kościoła, mnożą się ataki werbalne i fizyczne na osoby nieheteronormatywne, przeważa retoryka pełna mowy nienawiści i odrzucenia. Obraz, jaki wyłania się z „Pamiętników”, to z jednej strony przejmujące świadectwo trudnej rzeczywistości, z drugiej strony ale i determinacji i sprzeciwu wobec opresyjnych norm. To historie pełne bólu, ale nierzadko także wyjątkowo celnego poczucia humoru, ciętej ironii i niesamowitej siły walki o swoje prawa oraz o godne życie.


W czerwcu 2020 roku działająca w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ ogłosiła we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie konkurs na pamiętniki Osób nieheteronormatywnych i niecisnormatywnych. W ciągu kilku następnych miesięcy zostało nadesłanych ponad 180 osobistych historii przez osoby z całej Polski, w różnym wieku, które chciały podzielić się swoimi doświadczeniami, wspomnieniami, opowieściami. Autobiografie pisane były w szczególnym czasie: kampanii prezydenckiej, zatrzymań aktywistek queerowych kolektywów oraz osób demonstrujących w ich obronie. Mała antologia zawiera osiemnaście wybranych historii, w marcu 2022 roku do księgarni trafi zaś większy wybór pamiętników.


Decydując się na ogłoszenie konkursu na Pamiętniki Osób LGBTQIA+ chcieliśmy, aby wybrzmiały głosy, których często nie słychać, mieliśmy nadzieję dotrzeć do historii nigdy wcześniej nieopowiedzianych, na które nie ma miejsca w oficjalnym kanonie doświadczeń. Efekt konkursu nas zaskoczył, otrzymaliśmy ponad 180 nadesłanych prac – mówi Joanna Maria Stolarek, Dyrektorka Fundacji.


Elektroniczną wersję książki można pobrać za darmo ze strony Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie (zakładka „Publikacje) https://pl.boell.org/pl/2021/11/17/pamietniki-lgbtqia-mala-antologia. Wersja papierowa jest do odbioru w siedzibie Fundacji ul. Żurawia 45, 00-680 Warszawa.


Pamiętniki będą dostępne nie tylko w formie antologii, ale również w formie audialnej. Przez dwa tygodnie, zaczynając od 5 grudnia, codziennie o północy na antenie radia TOK FM będzie można usłyszeć wybór kilkunastu pamiętników. Swoich głosów użyczyli: Klara Bielawka, Zofia Domalik, Ewa Telega, Piotrek Polak, Marcin Bosak oraz Krzysztof Ogłoza. Pomysłodawczynią cyklu jest Katarzyna Szustow – gospodyni niedzielnej audycji „Lepiej późno niż wcale”, która koncentruje się na kulturze LGBTQ+ nieprzerwanie od 2006 roku. Partnerem cyklu jest Radio TOK FM. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI

  • REKLAMA
REKLAMA

POZNAJ INNE AUDYCJE

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA