REKLAMA

Pierwszy. Prezydent Gabriel Narutowicz

Pierwszy. Prezydent Gabriel Narutowicz
Udostępnij:
Sto lat temu Zgromadzenie Narodowe wybrało pierwszego w historii Prezydenta Rzeczypospolitej. Miał być ważnym symbolem odradzającej się Polski. Te dni miały być także świętem demokracji, w tym duchu o wyborze prezydenta wypowiadał się Naczelnik Państwa, marszałek Józef Piłsudski, opowiadając się za politycznym kompromisem. Prezydent Narutowicz chciał łączyć obywateli Polski - jego wybór podsycił jednak nastroje u tych, którzy stawiali na podkreślanie podziałów. Po kilku dniach Prezydent został zamordowany. Tę historię wszyscy znamy, po stu latach warto jednak ponownie się nad nią pochylić by przypomnieć, jakie w czasie pomiędzy I a II wojną światową, panowały w Polsce, Europie i na świecie nastroje. I zastanowić się, jakie wnioski płyną z ówczesnych wydarzeń dla nas, dzisiaj. Jakich błędów z przeszłości mamy szansę nie powtórzyć. Rozwiń »

Historię wyboru Gabriela Narutowicza na urząd Prezydenta RP a także wydarzenia, często dramatyczne, jakie nastąpiły po wyborze pierwszego polskiego prezydenta przypominają Maciej Głogowski w rozmowie z Maciejem Zakrockim. Dziennikarze TOK FM analizują także polityczno-społeczne tło tych wydarzeń. Podejmują też próbę analizy do czego wnioski wyciągane z ówczesnych wydarzeń powinny posłużyć nam dzisiaj. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI

REKLAMA

POZNAJ INNE AUDYCJE

DOSTĘP PREMIUM

Podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 40% zniżką! Dobrego słuchania w 2023!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA