REKLAMA

Magazyn Europejski

Pora emisji:
Poniedziałek 14:40 - 15:00
Prowadzący:
Udostępnij:
Od blisko 14 lat jesteśmy z własnej woli w Unii Europejskiej. A jednak ciągle można usłyszeć: Unia nam narzuca, Bruksela zmusza nas, a ostatnio nawet „Bruksela idzie na wojnę z Polską”. Czemu – tak masowo popierając obecność Polski we Wspólnocie – ciągle tak wielu z nas postrzega Unię Europejską jako coś zewnętrznego, a nawet wrogiego? Przecież Unia to my! – choć pewnie trzeba dodać: to także my. Mamy w Parlamencie Europejskim – jak każde państwo członkowskie – swoich, wybranych w Polsce posłów. Mamy – jak każde państwo swojego komisarza. Mamy – jak każde państwo głos w Radzie Unii Europejskiej i na pełnych prawach nasz premier uczestniczy w posiedzeniach Rady Europejskiej, a jednak coraz mocniej przebija się w debacie publicznej, mediach teza o konfrontacji Polski z Unią. Rozwiń »

Magazyn Europejski w Radiu TOK FM będzie konsekwentnie audycją przypominającą, że Wspólnota, do której wstąpiliśmy dobrowolnie w 2004 roku to owszem, miejsce ścierania się interesów państw członkowskich, ale też organizacja, której podstawą działania jest konsensus. Ten jest możliwy do osiągnięcia przez dialog, współpracę, umiejętność zawierania doraźnych sojuszów, partnerskie traktowanie europejskich przyjaciół. O takim wpływie Maciej Zakrocki będzie rozmawiał ze swoimi gośćmi, czasem także spoza Polski. Otwierający Magazyn przegląd wydarzeń uświadomi nam jakie główne sprawy są obecnie tematem europejskiej debaty, jak idą rozmowy rozwodowe z Wielką Brytanią, jak ciężko rozmawia się o nowym budżecie Unii. W części zamykającej Magazyn Magda Paciorek udowodni, że Unia nie jest nudna, że „biurokraci” to nie zawsze sprawiedliwe określenie na dowcipnych, posiadających pasje i słabości unijnych urzędników, a unijna „agenda” nie zawsze dotyczy tak wyrafinowanych problemów, jak dopuszczalna liczba sęków w deskach przemysłowych. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI

DOSTĘP PREMIUM

Nieograniczony dostęp do wszystkich audycji TOK FM, także archiwalnych. Wykup Dostęp Premium i słuchaj podcastów, bez reklam!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!