REKLAMA

Przewodnik Finansowy TOK FM

Pora emisji:
Poniedziałek - Piątek, 10:56 - 11:00
E-mail:
Udostępnij:
W Przewodniku Finansowym sprawdzam, co najbardziej będzie się opłacać dla naszych kieszeni. Zarówno zwykłych obywateli, jak i drobnego biznesu. Przeglądam opłaty bankowe, porównuję dostępne produkty, śledzę zmiany w przepisach. Wyjaśniam pojęcia, które każdy słyszał - ale nie każdy je rozumie. Rozwiń »

Redakcja czeka na zgłoszenia od słuchaczy, zawierające opis spraw czy tematów, którymi powinien podjąć "Poradnik". Można je przesyłać na adres e-mailowy poradnik@tok.fm. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI

POZNAJ INNE AUDYCJE

DZISIAJ W PROGRAMIE

Skoro już zaczęłam temat związany z rozliczaniem PITów, to jeszcze przypomnę o zmianach w sposobie opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Pracodawca opłaca zaliczki na podatek za swoich pracowników. Potem całość rozliczana jest na koniec roku. Wszystko jest jasne i proste, jeśli podatnik rozlicza się samodzielnie, mieści się w pierwszym progu podatkowym i nie korzysta z ulg. Jednak kiedy ten pierwszy podatkowy próg jest przekroczony, albo pracownik rozlicza się wspólnie z małżonkiem czy dzieckiem - często okazuje się, że ostatecznie w ciągu całego roku zaliczki na podatek zostały opłacone w kwocie za dużej lub za małej - i wówczas pracownik albo dostaje zwrot, albo musi dopłacić do podatku.

Od tego roku zmienił się sposób pobierania zaliczek na podatek. Nie wchodząc w szczegóły powiem tylko, że nowy system ma zadziałać w taki sposób, żeby płatnik pobierał składki w odpowiedniej wysokości, tak żeby po rozliczeniu całego roku podatnik nie stawał przed problemem dopłaty do podatku. Co do zasady, płatnik powinien zareagować od razu i pobrać wyższe zaliczki już w miesiącu, w którym podatnik przekroczył pierwszy próg podatkowy, czyli od początku roku do tego miesiąca zarobił już ponad 85 tysięcy złotych. Co jednak w sytuacji, kiedy pracownik ma dochody z różnych źródeł? W takiej sytuacji to sam pracownik - jeśli nie chce zderzyć się z dopłatą do podatku po wypełnieniu PITów, powinien zgłosić w firmie że przekroczy pierwszy próg podatkowy i w związku z tym prosi o odprowadzanie wyższych zaliczek na podatek PIT.


Z drugiej strony barykady są osoby, które w celu obniżenia podatkowych zobowiązań rozliczają się z małżonkiem lub małoletnim dzieckiem. Ci pracownicy mają odprowadzane standardowe stawki zaliczek na podatek dochodowy, dzięki czemu po rozliczeniu PITów mogą liczyć na zwrot nadpłaconych składek. Jeśli jednak komuś nie zależy na samym zwrocie, a wolałby co miesiąc mieć odprowadzoną niższą zaliczkę z tytułu wspólnego rozliczenia, a dzięki temu mieć na koncie nieco dodatkowych pieniędzy co miesiąc - także moż

  • 10:56 Zmiany w poborze zaliczek na podatek dochodowy PIT

DOSTĘP PREMIUM

Z Dostępem Premium TOK FM odsłuchasz każdy podcast! Bez reklam!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA