W TOK FM O GOSPODARCE

POSŁUCHAJ O GOSPODARCE

CZYTAJ O GOSPODARCE

 • Mieszkania na wynajem. Polska drugą Japonią? Patodeweloperka i mieszkania kapsułowe w natarciu

  26-05-2022 13:29

  Rośnie cena za metr mieszkania, a to oznacza, że stać nas na coraz mniej. Do tego inflacja i rosnące stopy procentowe powodują, że kalkulator kredytu hipotecznego pokazuje brak zdolności kredytowej u większości zainteresowanych kupnem. Gdy nie stać ich na kredyt, chcą wynająć. Jak z tej koniunktury korzystają właściciele mieszkań na wynajem?

 • Wzięła 375 tys. zł, już teraz musi oddać prawie milion. "Miała być wolność, jest kula u nogi"

  26-05-2022 06:31

  Monika wzięła kredyt w listopadzie 2021 r. Na 375 tys. zł. Na 30 lat. Kupiła segment za niecałe 500 tys. zł. Ok. 80 mkw. w Jankach pod Warszawą. - Z umowy deweloperskiej wynikało, że do spłaty będę miała łącznie niecałe 600 tys. zł. Ale jak ostatnio to przeliczałam, to zrobiło się z tego już około miliona zł. Jak nie więcej. Na dziś. A przecież to nie koniec podwyżek stóp procentowych - mówi w rozmowie z tokfm.pl. - Za kwotę, którą mam teraz oddać bankowi, mogłabym wtedy kupić dwa takie segmenty. A tak, jak spłacę mieszkanie, to i tak ono nie będzie warte nawet połowy tej kwoty - dodaje.

 • Mieszkania na wynajem znikają, ceny rosną a patodeweloperka kwitnie. Tak wygląda rynek nieruchomości

  25-05-2022 16:30

  Patologie na rynku nieruchomości są od dawna, jednak to co dzieje się od marca 2022, to już nie burza, tylko tornado. Napływ uchodźców z Ukrainy oraz rosnące ceny kredytów hipotecznych spowodowały zniknięcie z rynku ogromnej liczny mieszkań na wynajem. Ceny poszybowały: za kilkanaście metrów trzeba zapłacić 2 tys. zł. i można wynająć już 9 m kw. Tylko czy na takiej powierzchni da się mieszkać?

 • Rosyjski rubel najmocniejszy od 2017 roku. Jak to? A sankcje? "Ten kurs jest sztuczny"

  25-05-2022 15:10

  25-procentowe umocnienie do dolara i nawet 30-procentowe do złotego - rosyjski rubel jest dziś najmocniejszy od 2017 roku. Jak to możliwe, skoro na Rosję nałożone są najostrzejsze w historii sankcje, a jej waluta właściwie jest niewymienialna?

 • GUS, wyniki spisu powszechnego: Polska krajem seniorów

  24-05-2022 16:54

  Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępne wyniki spisu powszechnego, który odbywał się w 2021. Poprzednia "inwentaryzacja ludności" miała miejsce 10 lat temu, w 2011 r. Wyniki nie dziwią, eksperci alarmowali o tym od dawna: jest nas prawie o pół miliona mniej. I to nie koniec złych wieści.

 • Fundusze blokują dostęp do mieszkań. Czy będzie podatek od pustostanów? Premier tłumaczy

  24-05-2022 16:34

  O podatku od pustostanów, nad którym miały pracować resorty Finansów i Rozwoju, mówi się od końca 2021 r. W początkowym kształcie, jak informowała Rzeczpospolita, miał objąć nieruchomości nabywane na cele inwestycyjne. Wiceminister Piotr Uściński z Ministerstwa Rozwoju i Technologii cały czas spotyka się ekspertami, bada rynek, i "wyczuwa klimat". Czym skończą się prace nad ustawą? Premier twierdzi, że nie podatkiem od pustostanów.

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!

Kup Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY