Kiribati

„Kiribati. Raport z tonącego świata” to podcastowy serial dokumentalny tokfm.pl. Jego autorka, Małgorzata Gołota odwiedziła to egzotyczne państwo na pograniczu wszystkich czterech półkul Ziemi by przekonać się na własne oczy, co myślą i czują oraz jak żyją Kiribatyjczycy – mieszkańcy państwa, które za niespełna 30 lat, do 2050, zniknie z powierzchni Ziemi zatopione przez wody oceanu, które podnoszą się w wyniku katastrofy klimatycznej: topnienia lodowców.
Pokaż więcej >
Kiribati - państwo, składające się z 33 wysp na Oceanie Spokojnym. Za niespełna 30 lat ta egzotyczna, piękna i pełna słońca kraina zniknie. Zatopią ją wody oceanu. To efekt katastrofy klimatycznej, poziom wody podnosi się w wyniku topnienia lodowców. Mieszkańcy Kiribati, ponad 120 tysięcy ludzi, już wiedzą, że ich państwo czeka nieuchronna zagłada (choć niektórzy w to nie wierzą). Jak żyją? Co czują? Co myślą na temat swojej przyszłości? Jak wygląda kraj, którego wkrótce nie będzie? O tym w dokumentalnym serialu podcastowym „Kiribati. Raport z tonącego świata” opowiada Małgorzata Gołota: dziennikarka i autorka książek, która postanowiła na własne oczy i uszy zobaczyć i usłyszeć Kiribati – krainę równie piękną i fascynującą, co przerażającą i alarmującą. Bo nieuchronna zagłada Kiribati jest kolejną, dramatyczną przestrogą dla całej ludzkości.

Wyobraź sobie że miejsce, w którym mieszkasz, za 20-30 lat przestanie istnieć. Przerażające? Nieprawdopodobne? Niestety, dla ponad 100 tysięcy ludzi całkiem realne. Jest kraj, którego mieszkańcy wiedzą, że jeszcze przed 2050 rokiem ich domy, ulice, sklepy, ich państwo, zniknie z powierzchni Ziemi. A dokładniej: znajdzie się pod powierzchnią wody, bo zatopi je ocean. To państwo to Kiribati. Składa się z 33 wysp na Oceanie Spokojnym. Największa z tych wysp, Tarawa, teraz znajduje się średnio niespełna 2 metry nad poziomem oceanu. Z roku na rok ta liczba się zmniejsza, bo ocean pochłania Tarawę i całe Kiribati. Pochłania, bo w wyniku katastrofy klimatycznej topnieją lodowce, więc poziom wód na Ziemi nieustannie się podnosi. Kiribatyjczycy, ponad 120-tysięczna populacja wysp, są biedni – między innymi dlatego, że nikt w ich kraju nie inwestuje, skoro za 30 lat go nie będzie. Nie stać ich nawet na to, by z Kiribati uciec, ale pewnego dnia będą musieli to zrobić, choć na razie stosunkowo niewielu to planuje, są też tacy, którzy w zapowiedzi końca Kiribati po prostu nie wierzą. Jak żyją? Co czują? Co myślą na temat swojej przyszłości? Jak wygląda kraj w obliczu nieuchronnej zagłady? O tym w dokumentalnym serialu podcastowym „Kiribati. Raport z tonącego świata” opowiada Małgorzata Gołota: dziennikarka i autorka książek, która postanowiła na własne oczy i uszy zobaczyć i usłyszeć Kiribati – krainę równie piękną i fascynującą, co przerażającą i alarmującą. Bo nieuchronna zagłada Kiribati jest kolejną, dramatyczną przestrogą dla całej ludzkości.

*Oferta kierowana jest do nowych Użytkowników tokfm.pl. Cena za pierwszy kwartał wynosi 5 zł, cena za każdy kolejny kwartał to 35 zł.