REKLAMA

Tytuł Jak smog niszczy nasze zdrowie cz.2

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2021-01-05 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:39 min.
Udostępnij:

Jak nasz układ oddechowy reaguje na smog Rozwiń »

Pyły zawieszone, benzo(a)piren czy tlenki azotu i siarki, wnikając do układu oddechowego, wywołują reakcję obronną organizmu w postaci przewlekłego zapalenia.

Jakie są jego objawy: duszność, kichanie i kaszel. Zaczynamy kaszleć by wyrzucić to co drażni. Poza tym nasila się wydzielanie śluzu, by chronić śluzówkę. Nie zawsze to jest skuteczne, ponieważ o ile śluz zatrzymuje część pyłu, to już rozpuszczony w śluzie kwas i tak będzie drażnił śluzówkę, niszcząc aparat rzęskowy.

Duże cząsteczki zanieczyszczeń zalegając w układzie oddechowym, wywołują przewlekły nieżyt nosa, zapalenie krtani, a następnie prowadzą do zapalenia oskrzeli. Mechanizm obronny to skurcz oskrzeli. Gdy oskrzela się kurczą, narasta duszność szczególnie u tych osób, które mają już w nich stan zapalny. Organizm jest też słabiej dotleniony – jest mniej tlenu w pęcherzykach płucnych, obkurczają się naczynia krwionośne w płucach. To powoduje wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej, w efekcie serce musi z większą siłą pompować krew do płuc. To się przekłada na większe obciążenie pracą serca i na zaburzenia całego układu sercowo-naczyniowego. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik smogowy dzień dobry Ewa Podolska jak nasz układ oddechowy reaguje na pismo, które zawieszone benzo Alfa piren tlenki azotu Siarki wnikając do układu oddechowego wywołują reakcję obronną organizmu w postaci przewlekłego zapalenia, jakie są jego objawy duszność kichanie kaszel zaczynamy kaszleć bez rzucić to co drażni poza tym nasila się wydzielanie się, żeby chronić śluzówki nie zawsze skuteczne ponieważ, o ile śluz zatrzymuje część było to już Rozwiń » rozpuszczonych służy kwas i tak będzie drażni śluzówkę, niszcząc aparat wszystko duże cząsteczki zanieczyszczeń zalegających w układzie oddechowym, wywołując przewlekły nieżyt nosa zapalenie krtani, a następnie prowadzą do zapalenia oskrzeli mechanizm obronny skurcz oskrzeli ale gdy zwiększyła się kurczą narasta duszność szczególnie tych osób, które mają w nich stan zapalny organizuje też sobie doceniony jest mniej tlenu w pęcherzykach płucnych obkurcza dają się naczynia krwionośne w płucach to powoduje wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej efekcie serce musi z większą siłą pompować krew do płuc przekłada się na większe obciążenie pracą serca i na zaburzenia całego układu sercowo-naczyniowego przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku codziennie przed siódmą rano zapraszam także państwa do słuchania naszych informacji o stanie powietrza codziennie po ósmej i 16 przewodnik smogowy Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA