REKLAMA

Komu smog szkodzi najbardziej?

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2021-01-07 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:35 min.
Udostępnij:

Na szkodliwe działanie smogu narażeni są wszyscy, lecz najbardziej dzieci i osoby starsze. Rozwiń »

Większość zgonów, przypisywanych w populacji wpływowi zanieczyszczeń powietrza dotyczy tych ostatnich.

Dzieje się tak ponieważ osoby te z racji wieku już są obarczone chorobami układu oddechowego, oraz układu krążenia a smog dokłada się do tego powodując udary, zawały, zatory, nagłe zatrzymanie krążenia..

Z drugiej strony osoby starsze oddychały najdłużej zanieczyszczonym powietrzem, a jego oddziaływanie przyśpiesza proces starzenia się całego układu nerwowego, pogłębiając upośledzenie zdolności poznawczych i sprawności umysłowej (w realiach polskich przyspieszenie takie może sięgać nawet jednej dekady)

Najdrobniejsze cząstki pyłu zawieszonego- obecne m. in. w spalinach emitowanych przez silniki dieslowskie przenikają z płuc do krwiobiegu, a następnie do różnych narządów, w tym mózgu, gdzie ich obecność może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego oraz do różnorodnych zmian o charakterze degeneracyjnym, w tym zmian podobnych do obserwowanych w chorobie Alzheimera. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik smogowy dzień dobry Ewa Podolska na szkodliwe działanie smogu narażeni są wszyscy też najbardziej dzieci i osoby starsze większość zgonów przypisywanych populacji wpływowi zanieczyszczeń powietrza dotyczy tych ostatnich dzieje się tak, ponieważ osoby te z racji wieku już są obarczone chorobami układu oddechowego oraz układu krążenia, a smog dokłada się do tego, powodując udary zawały zatory nagłe zatrzymanie krążenia z drugiej strony osoby starsze oddychały Rozwiń » najdłużej zanieczyszczonym powietrzem, a jego oddziaływanie przyspiesza proces starzenia się całego układu nerwowego, pogłębiając upośledzenie zdolności poznawcze sprawność umysłową w realiach polskich przyspieszenie takie może sięgnąć nawet 1 dekady najdrobniejsze cząstki pyłu zawieszonego obecne m.in. w spalinach emitowanych przysięgi śląskie przenikają pół do krwiobiegu, a następnie do różnych narządów w tym mózgu, gdzie ich obecność może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego oraz różnorodnych zmian o charakterze degeneracyjnym w tym zmian podobnych do obserwowanych w chorobie Alzheimera przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano zapraszamy także do słuchania naszych informacji o stanie powietrza codziennie po ósmej i 16 przewodnik smogowy Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA