REKLAMA

Smog a kobiety w ciąży

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2021-01-12 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:40 min.
Udostępnij:

Jak smog wpływa na kobiety w ciąży ? Badania przeprowadzono w różnych miejscach na świecie, a także w Krakowie na przestrzeni wielu lat. Odbywały się one w Katedrze Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z fundacją Zdrowie i Środowisko oraz we współpracy z Uniwersytetem w Nowym Jorku. Uczestniczyło w nich 505 kobiet. Do badań zakwalifikowano tylko kobiety ciężarne w wieku 18-35 lat, które nie paliły papierosów, nie chorowały na choroby przewlekłe: cukrzyca, nadciśnienie), a także na stałe mieszkały w Krakowie od przynajmniej roku.Przyszłe matki nosiły przy sobie czujnik pomiaru zanieczyszczeń powietrza, aby ustalić, w jak zanieczyszczonym środowisku przebywają. Przy porodzie pobrana krew oraz krew pępowinową do przebadania stężenie toksyn w organizmie. Monitorowano także stan dzieci po urodzeniu. Okazało się, że kobiety, które w okresie ciąży były narażone na duże stężenie pyłów Pm 2,5, rodziły dzieci, które miały: zauważalnie niższą masę urodzeniową - średnio 128 g; mniejszy obwód główki - średnio o 3 mm oraz mniejszą długość ciała - średnio prawie o centymetr.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik smogowy dzień dobry Ewa Podolska jak smog wpływa na kobiety wciąż badania przeprowadzono w różnych miejscach na świecie, a także w Krakowie na przestrzeni wielu lat odbywały się one w katedrze epidemiologii i medycyny zapobiegawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z fundacją zdrowie środowisko oraz we współpracy z uniwersytetem Nowym Jorku uczestniczyło w nich 505 kobiet to badań zakwalifikowano tylko kobiety ciężarne wieku między 183005. rokiem życia, Rozwiń » który nie palił papierosów i nie chorowały na choroby przewlekłe cukrzyca nadciśnienie, a także na stałe mieszkały w Krakowie od przynajmniej roku przyszłe matki nosiły przy sobie czujnik pomiaru zanieczyszczeń powietrza, aby ustalić jak zanieczyszczonym środowisku przebywają przy porodzie pobierano krew oraz krew pępowinową do przebadania stężenia toksyny organizm okazało się, że kobiety, które w okresie ciąży było narażone na duże stężenie pyłów Pm 2,5 rodziły dzieci, które miał zauważalnie niższą masę urodzeniową średnio o 128 g mniejszy obwód główki średnio o 3 mm oraz mniejszą długość ciała średnio prawie o centrum przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano zapraszam także państwa do słuchania naszych informacji o stanie powietrza codziennie po ósmej i 16 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA