REKLAMA

Szczepionka przeciwko COVID -19 - pytania i odpowiedzi cz.2

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-01-14 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:59 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy kwestii związanych ze szczepieniem przeciwko COVID -19 Rozwiń »
1.Czy szczepionka może wywołać zakażenie koronawirusem ?
Nie, ponieważ zawiera ona jedynie informację genetyczną (mRNA) o budowie jednego białka wirusa SARS-CoV-2. Po zaszczepieniu organizm „odczytuje” tę informację i na jej podstawie zaczyna produkcję przeciwciał. Sama informacja (mRNA) nie jest zdolna wywołać zakażenia.

2.A czy można się zarazić COVID -19 pomiędzy jednym a drugim podaniem szczepionki ?
Szczepionka w pełni zaczyna działac po 7 dniach od otrzymania drugiej dawki. Po podaniu pierwszej zyskuje się już częściowa ochronę, ale jeśli będziemy mieć kontakt z osobą zakażoną może dojść do zachorowania. Należy wtedy skontaktować się z lekarzem.

3. Jeśli szczepioka zostanie podana osobie, która przechodzi bezobjawowy COVID , czy nie pogorszy jej stanu ?
Nie, co więcej naukowcy przypuszczają, że jeśli przeciwciała zostały już wytworzone w następstwie infekcji, otrzymanie szczepionki stymuluje pracę układu odpornościowego. Nie ma jednak na razie danych potwierdzających tę teorię.

4.Jeśli po szczepieniu wystąpią objaw, takie jak ból mięśni czy gorączka, skąd mam wiedzieć, czy to są
a ) skutki uboczne szczepienia
b) objawy COVID-u że
Należy skonsultować się wówczas z lekarzem. Jeżeli uzna on, że prawdopodobne jest, że chorujemy na COVID-19, zleci wykonanie testu.

Korzystałam z:
https://www.medicover.pl/koronawirus/szczepionka/#po-jakim-czasie-od-podania-szczepionka-zaczyna-dzialac Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska dziś ciąg dalszy kwestii związanych ze szczepieniem przeciwko covid 191 przez szczepionkę może wywołać zakażenie koronawirusem nie, ponieważ zawiera ona jedynie informację genetyczną butowi pewnego białka wirusa sars-cov poza szczypie organ odczytuje i na jej podstawie zaczyna produkcję przeciwciał i sama informacja nie jest zdolna do zakazu czy można zadać się covid-19 pomiędzy 12 podaniu szczepionka firm zaczyna Rozwiń » działać po 7 dniach od otrzymania drugiej dawki po podaniu pierwszej zyskuje się częściowo, ale jeśli będziemy mieć kontakt z osobą zakażoną może dojść do zachorowań należy wtedy skontaktować się szczepionka zostanie podana osobie, która przechodzi bezobjawowo covid-19 czy to nie pogorszy stan nie co więcej naukowcy przypuszczają, że chciała zostały już wytworzone w następstwie infekcji po otrzymaniu szczepionki stymuluje pracę padło z płatnością nie ma jednak na razie dane potwierdzają, że system ten jeśli po szczepieniu wystąpią objawy te później niż gorączka to, skąd mam wiedzieć czy to są skutki uboczne szczepienia przecież o wiele objawy covid należy wówczas konsultować z lekarzem jeśli uzna, że prawdopodobne, że chorujemy na covid 19 zleci wykonanie testu przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternasty 35 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA