REKLAMA

IBD - nieswoiste zapalenie jelit

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-01-25 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
02:07 min.
Udostępnij:

Nieswoistych zapalenie jelit - skrót nazwy angielskiej IBD - cóż to takiego. Jest to grupa przewlekłych chorób zapalnych przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego lub cienkiego. Najczęstsze choroby z tej grupy to choroba Leśniowskiego-Crohna, orz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Z danych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego wynika, że w Polsce na nieswoiste zapalenie jelit choruje już ponad 50 000 osób, przy czym znaczną część chorych stanowią ludzie w młodym wieku: około 70% nie ukończyło jeszcze 35. roku życia. Rozwiń »
Są to choroby autoimmunologiczne. Ostatnie słowo oznacza, że u ich podłoża leży nieprawidłowa reakcja organizmu na nasz własny mikrobiom. Mikrobiom, czyli całość mikroorganizmów występujących w naszym ciele.

Są dwie teorie, które tłumaczą te reakcję. Jedna z nich mówi, że jemy coraz więcej produktów przetworzonych i substancje w nich zawarte poprawiające smak, zapach, barwy oraz konserwanty i zagęstniki zmieniły florę bakteryjną naszych jelit. Druga widzi przyczynę w zbyt sterylnym dzieciństwie, gdy dziecko jest chronione przed wszystkimi możliwymi patogenami, co doprowadza do zmiany naturalnego środowiska mikroorganizmów występujących w przewodzie pokarmowym.

Do rosnącej liczby chorych na na nieswoiste zapalenia jelit może przyczyniać się także wzrost zanieczyszczenia środowiska, palenie papierosów oraz przewlekły stres.

Korzystałam z :

https://www.medonet.pl/zdrowie,nieswoiste-zapalenie-jelit---przyczyny--objawy--leczenie,artykul,1735265.html Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA