REKLAMA

Nieswoiste zapalenia jelit - leczenie

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-01-26 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
02:00 min.
Udostępnij:

Coraz więcej osób choruje na nieswoiste zapalenie jelit. Rozwiń »

Według danych brytyjskich liczba zachorowań na choroby zapalne jelit zwiększa się dwukrotnie co 10 lat.
Jak mówiłam wczoraj w Polsce na nieswoiste zapalenie jelit choruje już ponad 50 000 osób, przy czym znaczną część chorych stanowią ludzie w młodym wieku:
około 70% nie ukończyło jeszcze 35 roku życia. Najczęstsze z nich to choroba Leśniowskigo - Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego .
Ponieważ są to choroby nieuleczalne, które występuje rzutami: objawy się nasilają, a potem wycofują; leczenie polega na zapobieganiu nawrotom i łagodzeniu przebiegu zaostrzeń.
Są tacy chorzy, którzy długi czas mogą nie mieć żadnych objawów. Jednak schorzenie zwykle postępuje i nawraca, wymaga długotrwałej opieki specjalistycznej i okresowych wizyt kontrolnych. Mimo prawidłowego leczenia nieraz musi być wykonany zabieg operacyjny, by usunąć zrosty i powstającą ewentualnie niedrożność przewodu pokarmowego. Rzadkim, odległym skutkiem chorób zapalnych jelit jest rak jelita grubego.
Ważna jest też odpowiednia dieta. Powinna być małoobjętościowa, ale obfita w białko, witaminy, szczególnie B12, kwas foliowy i żelazo, a uboga w błonnik i tłuszcze. W czasie leczenia choroby należy eliminować stres i unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą powodować owrzodzenia w przewodzie pokarmowym. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA