REKLAMA

Kraków już 1,5 roku nie pali drewnem ani węglem. I co?

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2021-01-28 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:59 min.
Udostępnij:

Kraków jest miastem w którym od 1 września 2019 roku nie można palić, ani węglem ani drzewem. Czy widać już tego efekty. Tak. Sprawdzili to naukowcy z AGH. Porównali oni tempo spadku stężenia substancji zanieczyszczających w Krakowie oraz w całym województwie małopolskim, z wyłączeniem Krakowa. W całej Małopolsce od niedawna obowiązują przepisy antysmogowe, ale są one łagodniejsze od tych krakowskich. Rozwiń »

Z analizy wynika, że spadek średniego stężenia pyłu PM10 jest wyższy w Krakowie niż w całym województwie z wyłączeniem Krakowa. W Krakowie wynosi on 45,42 %, w Małopolsce jest on dużo mniejszy - 28,73%. Podobna tendencja występuje w przypadku pyłu PM2,5 - w Krakowie obserwujemy spadek na poziomie 43,76%, natomiast w całym województwie z wyłączeniem Krakowa - 32,15%.

Ciekawie jest w wypadku benzo(a)pirenu. O ile w Krakowie obserwujemy spadek średniego stężenia o 42,82%, tak w całym województwie na przestrzeni badanych lat stężenia benzo(a)pirenu liczone w sezonach grzewczych wzrosły o 14,41% Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA