REKLAMA

Kraków już 1,5 roku nie pali drewnem ani węglem. I co?

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2021-01-28 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:59 min.
Udostępnij:

Kraków jest miastem w którym od 1 września 2019 roku nie można palić, ani węglem ani drzewem. Czy widać już tego efekty. Tak. Sprawdzili to naukowcy z AGH. Porównali oni tempo spadku stężenia substancji zanieczyszczających w Krakowie oraz w całym województwie małopolskim, z wyłączeniem Krakowa. W całej Małopolsce od niedawna obowiązują przepisy antysmogowe, ale są one łagodniejsze od tych krakowskich. Rozwiń »

Z analizy wynika, że spadek średniego stężenia pyłu PM10 jest wyższy w Krakowie niż w całym województwie z wyłączeniem Krakowa. W Krakowie wynosi on 45,42 %, w Małopolsce jest on dużo mniejszy - 28,73%. Podobna tendencja występuje w przypadku pyłu PM2,5 - w Krakowie obserwujemy spadek na poziomie 43,76%, natomiast w całym województwie z wyłączeniem Krakowa - 32,15%.

Ciekawie jest w wypadku benzo(a)pirenu. O ile w Krakowie obserwujemy spadek średniego stężenia o 42,82%, tak w całym województwie na przestrzeni badanych lat stężenia benzo(a)pirenu liczone w sezonach grzewczych wzrosły o 14,41% Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik smogowy dzień dobry Ewa Podolska Krakowie miastem, w którym od 1września 2019 roku nie można palić ani węglem ani drewnem czy widać tego efekty tak sprawdzili to naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej porównali oni tempo spadku stężenia substancji zanieczyszczających w Krakowie oraz w całym województwie małopolskim z wyłączeniem Krakowa w całej Małopolsce od niedawna obowiązują przepisy antysmogowe, ale są one łagodniejsze od krakowskich analiz wynika, że Rozwiń » spadek średniego stężenia pyłu Pm 10 jest wyższy w Krakowie niż w całym województwie z wyłączeniem Krakowa i Krakowie wynosi on 45,4% w Małopolsce jest on dużo mniejszy 28,70% podobna tendencja występuje w przypadku pyłu Pm 2 typu w Krakowie obserwujemy spadek na poziomie ponad 43% natomiast w całym województwie z wyłączeniem Krakowa 32% ciekawy jest w przypadku benzo Alfa piren, o ile w Krakowie obserwujemy spadek średniego stężenia o prawie 43% tak w całym województwie na przestrzeni badanych lat stężenia benzo Alfa pirenu liczone w sezonach grzewczych wzrosły o 14,4% przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku codziennie przed siódmą rano zapraszam także państwa do słuchania naszych informacji o stanie powietrza codziennie po ósmy i szesnaste przewodnik smogowy Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA